Skip to main content

Twój futrzasty najlepszy przyjaciel towarzyszy ci w życiu. Niezależnie czy to codzienne poranne spacery czy wieczorne przytulanie, nasze psiny zawsze są przy naszym boku. Nasi lekarze często przypominają nam o korzyściach wapnia dla zdrowych zębów i mocniejszych kości. Czy jednak wiedziałeś/łaś, że duży niedobór wapnia może być zagrożeniem życia dla twojego pieska?

Pozwólmy sobie na szybki przegląd, czym jest wapń, i na 3 ważne powody, dla których wapń dla psów poprawia jakość ich życia (i Twój spokój).

Czym jest wapń?

Wapń to minerał znajdujący się w pożywieniu i jest niezbędny dla wszystkich istot żywych. 99% wapnia w organizmie jest przechowywane w kościach i zębach. Jest także istotny dla zachowania zdrowej komunikacji między mózgiem a innymi częściami ciała. Wapń odgrywa integralną rolę w ruchu mięśni, funkcji serca i krzepnięcia krwi.

1. Wapń w diecie psa wspiera zdrowie kości

Organizm potrzebuje wapnia, aby budować silne kości, a ponieważ rozwój kości zachodzi podczas okresów intensywnego wzrostu, młode zwierzęta szczególnie korzystają z odpowiedniej ilości wapnia.

2. Wapń dla psów wspiera zdrowie mięśni

Wapń jest również ważny dla właściwego funkcjonowania mięśni Twojego psa. Wapń bierze udział w skurczach wszystkich tych mięśni, które pozwalają psu biegać, innych, które tworzą jego narządy, a także mięśnia sercowego, który pompuje krew przez całe ciało.

 1. Wapń dla suki w okresie ciąży i laktacji

Czy twoja suczka oczekuje szczeniąt? Warto rozpocząć suplementację wapnia, ponieważ pozwala on mięśniom się kurczyć, co prowadzi do skutecznych skurczów macicy. Niski poziom wapnia we krwi może prowadzić do nieskutecznych skurczów i nerwowości, co może doprowadzić do poronienia. Ponadto poród i karmienie zmniejszają zapasy wapnia w organizmie. Dlatego łatwo zrozumieć, jak istotną rolę odgrywa wapń w cyklu rodzenia u psa.

Ile wapnia dziennie potrzebują psy?

Zalecana dawka wapnia dla psów będzie zależała od rasy i wagi twojego pupila. Na przykład zapotrzebowanie na wapń u chihuahua będzie znacznie różniło się od dawki podawanej golden retrieverom. Narodowa Rada ds. Badań podaje, że zdrowy dorosły pies ogólnie potrzebuje 50 mg wapnia na kilogram masy ciała. Na przykład pies o wadze 11 funtów potrzebuje 250 mg wapnia dziennie, podczas gdy pies o wadze 55 funtów potrzebuje 1250 mg dziennie, i tak dalej.

Doskonałe źródła wapnia w diecie psów

Nasi psi przyjaciele, podobnie jak my, nie produkują wapnia samodzielnie. Dlatego muszą zaspokajać swoje zapotrzebowanie na wapń poprzez dietę. Jakie są doskonałe źródła wapnia dla psów?

 • Produkty mleczne – Obejmuje to jedzenie, takie jak ser i jogurt.

 • Warzywa liściaste – Ciemnozielone warzywa liściaste, takie jak jarmuż i brokuły, są doskonałymi źródłami wapnia.

 • Ryby – Ryby, które mają miękkie, jadalne kości, takie jak sardynki i konserwowa łosoś, są świetnym źródłem wapnia dla psów!

 • Woda Aqualapka – Najłatwiejszym sposobem na wprowadzenie wapnia do diety psa jest zamówienie wody jonizowanej od Aqualapka, która jest wzbogacona jonami wapnia spełniającymi potrzeby zdrowotne Twojego pupila.

  Jakie są objawy niedoboru wapnia u psów?

  Jeśli to czytasz, prawdopodobnie jesteś odpowiedzialnym opiekunem psa, który chce zadbać o zdrowie swojego pupila. A jako miłośnicy psów, także chcemy widzieć, że Twój pies żyje zdrowo.

  Oto objawy, na które powinieneś uważać i które mogą wskazywać na niedobór wapnia u Twojego psa oraz niespełnienie jego codziennego zapotrzebowania na wapń:

  – Twój pies jest niezdarny lub ma sztywny chód.
  – Nie reaguje entuzjastycznie na jedzenie; innymi słowy, traci apetyt.
  – Twój pies jest słaby, ma gorączkę i jest ogólnie apatyczny.
  – Twój pupilek drży, a jego mięśnie często się kurczą.

To są niektóre z objawów, które można zaobserwować u psów, gdy ich poziom wapnia spada poniżej (6,7 mg/dL). Niemniej jednak zawsze należy uważnie obserwować wszelkie zmiany w zachowaniu swojego psa, które mogą wskazywać na problemy zdrowotne. A także upewnić się, że karmisz go dietą bogatą w wapń, aby zaspokoić jego codzienne zapotrzebowanie.

Najczęściej zadawane pytania

Czy mleko jest dobrym źródłem wapnia dla psów?

Podczas gdy lekarze ludzi zawsze radzą nam pić mleko, aby utrzymać zdrowe poziomy wapnia, to samo nie dotyczy naszych psów. Mleko, chociaż bogate w wapń, jest także bogate w kalorie i tłuszcze. Co więcej, wiele psów jest w pewnym stopniu nie toleruje laktozy, a mleko może przeciążyć ich organizm, powodując wymioty, możliwe zapalenie trzustki oraz otyłość w przyszłości.

Czy mogę podawać swojemu psu suplementy wapnia w tabletkach?

Zazwyczaj weterynarz zaleci doustne tabletki z suplementem wapnia jako leczenie niedoboru wapnia u psów. Jednak podawanie doustnych tabletek psom nie jest takie proste, jak się wydaje. Twój pies nie będzie skakał z radości, gdy zrozumie, że tabletka z wapniem to lekarstwo.

Podsumowanie

Wapń jest niezbędnym budulcem w ciele Twojego psa dla zdrowia hormonalnego, kości i mięśniowego. Niski poziom wapnia w diecie psów może mieć niekorzystny wpływ na ich ogólny stan zdrowia, zwłaszcza jeśli są to młode szczenięta lub suki w okresie ciąży i laktacji. Wapń dla psów można znaleźć w produktach spożywczych, takich jak jogurt, ryby i warzywa liściaste. Jednak doustne tabletki z wapniem pozostawiają nieprzyjemny posmak, którego Twój pupil nie polubi. To właśnie wtedy wkraczamy, aby ułatwić Ci życie jako właścicielowi psa:

Napój AQUALAPKA jest bogaty w minerały i witaminy, aby utrzymać Twojego psa nawodnionego i zdrowego przez cały rok! Bez względu na to, czy chodzi o wapń, cynk, czy magnez, z AQUALAPKA nie musisz martwić się kłopotami z doustnymi tabletkami.