Skip to main content

Psy są urocze (ale bałaganiarskie) w swoim piciu, więc trudno jest śledzić ich codzienne spożycie wody. Tak jak nam, naszym futrzanym najlepszym przyjaciołom potrzeba wody do życia. Wiemy, kiedy sami jesteśmy spragnieni, ale nasze psy nie potrafią nam tego powiedzieć, dlatego musimy wiedzieć, na co zwracać uwagę, by rozpoznać znaki, które nam dają. W tym przewodniku szczegółowo opiszemy 5 najczęstszych objawów odwodnienia u psów. Pokażemy Ci także kilka wskazówek, jak utrzymać swojego pupila nawodnionego i szczęśliwego!

Ile wody potrzebują psy?

Wiemy, jak ważne jest utrzymywanie nawodnienia dla pięknej skóry i lepszego snu, ale co z naszymi psiakami? Większość psów potrzebuje około 1 uncji wody na funt wagi ciała. Dlatego pies o wadze 10 funtów będzie potrzebował nieco mniej niż 1 filiżanki czystej wody dziennie. Jednak ilość wody, którą potrzebuje każdy pies, będzie zależała od następujących czynników:

 • Rasa i rozmiar – Im większy pies, tym więcej wody będzie potrzebował.
 • Aktywność – Jeśli przypinasz smycz swojego pupila do bieżnego pasa, prawdopodobnie dostaje więcej ruchu niż przeciętny pies. Oznacza to, że będzie potrzebował więcej wody, aby utrzymać odpowiedni poziom nawodnienia!
 • Wiek – Szczenięta zazwyczaj są bardziej ruchliwe i dlatego potrzebują więcej wody niż dorosłe psy.
 • Ciąża i karmienie – Gratulacje, Twój futrzasty pupil spodziewa się potomstwa! Upewnij się jednak, że dostaje wystarczająco dużo wody. Będzie jej potrzeba więcej niż zwykle, gdy jest w ciąży i karmi młode, ze względu na utratę płynów.

PORADA: Napój AQUALAPKA jest bogaty w witaminy i zawiera niezbędne minerały dla Twojego futrzanego dziecka! Masz pytanie do nas? Przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na naszej stronie internetowej!

5 najczęstszych objawów odwodnienia u psów

Czy wiesz, że dieta, oprócz pogody, może istotnie wpływać na objawy odwodnienia u psów? Mokra, konserwowa karma dla psów zawiera około 80% wody. Karma sucha, z drugiej strony, zazwyczaj zawiera tylko 10% wody. Dlatego, jeśli Twój pies je suchą karmę, będziesz musiał częściej uzupełniać jego miskę z wodą.

Mając to wszystko na uwadze, przyjrzyjmy się 5 najczęstszym objawom odwodnienia u psów:

 1. Nadmierne pragnienie

Pierwszym objawem odwodnienia u psa jest pragnienie. To ogólnie znane, ale warto to podkreślić, zwłaszcza jeśli twój pies jest nietypowo spragniony. Czy twój pies nagle pije nadmierną ilość wody? Jeśli zauważasz zmianę nawyków picia u swojego psa, czas zadzwonić do weterynarza. Przeprowadzi odpowiednie badania i ustali przyczynę nadmiernego pragnienia u twojego psa.

 1. Dyszenie z trudem

Jeśli twój pies dyszy w sytuacji braku intensywnego wysiłku fizycznego, istnieje możliwość, że jest odwodniony. Najprostszym rozwiązaniem jest uzupełnienie jego miski z wodą! Ale jeśli trudności z oddychaniem utrzymują się przez dłuższy czas, powinieneś skontaktować się z weterynarzem.

  1. Gęsta ślina

  Kiedy budzimy się rano, czy nasze gardła nie są bardziej suche, a ślina nie jest gęstsza? Ta dolegliwość szybko znika, gdy wypijemy dużą szklankę wody. Podobnie, jeśli pies nie jest nawodniony, jego usta stają się suche, a ślina gęstsza niż zwykle. Jednak nie będziesz w stanie od razu stwierdzić, czy twój pies ma gęstą ślinę. Najlepiej jest tu uważnie obserwować. Czy kiedy coś liże, ślina wydaje się gęstsza? Czy okolice wokół jego pyska są bardziej lepkie niż zwykle? Jeśli tak, może to być oznaka odwodnienia.

  1. Niska energia

  Kolejnym charakterystycznym objawem odwodnienia u psa jest apatia i niska energia. W tym przypadku najlepiej jest najpierw wykluczyć objawy odwodnienia u psa, zanim zadzwonisz po weterynarza.

  1. Suchy nos

  Czy nos twojego pieska jest suchy, kiedy go dotykasz? Zimny, mokry pyszczek to oznaka szczęśliwego i nawodnionego psa, a jednym z najczęstszych objawów odwodnienia jest suchy nos i czasami zapadnięte oczy.

  Jeśli twój pies ma biegunkę lub inne problemy trawienne, które powodują szybką utratę wody, umów się na wizytę u weterynarza!

  Dlaczego odwodnienie u psów jest niebezpieczne?

  Zawsze zwracaj szczególną uwagę na objawy odwodnienia u psów. Ignorowanie ich może mieć drastyczny wpływ na zdrowie twojego pupila. Spójrzmy szybko na to, jak odwodnienie dotyka cały organizm psa:

  • Nerki – Jeśli twój pies jest odwodniony przez długi czas, jego nerki mogą ulec uszkodzeniu.
  • Serce – Serce jest wrażliwe na brak wody, co oznacza, że musi pracować z większym wysiłkiem w przypadku odwodnienia psa. To może prowadzić do potencjalnie śmiertelnych chorób serca w przyszłości.
  • Organy trawienne – Woda reguluje układ trawienny twojego pupila, tak samo jak nasz. Kiedy psy są odwodnione, ich układ trawienny nie może właściwie przetwarzać jedzenia. Często prowadzi to do zaparcia.

  Objawy odwodnienia u psów: zapobieganie i leczenie

  Na szczęście istnieją małe środki, które można podjąć, aby uniknąć większych problemów zdrowotnych dla Twojego futrzanego przyjaciela. Postępuj zgodnie z tymi 4 prostymi wskazówkami, a Twój pies będzie merdać ogonem z radości!

  1. Stwórz rutynę z miską z wodą

  Najłatwiejszym sposobem na monitorowanie codziennego spożycia wody przez Twego pupila jest notowanie, kiedy Twój pies pije wodę. Poprzez opróżnianie i ponowne napełnianie miski z wodą codziennie będziesz wiedział, ile wody Twój pies pije i ile zostaje.

  1. Wyczyść miskę z wodą

  Po każdym piciu wody przez Twego psa zawsze pozostają niepożądane bakterie i zarazki. Dlatego dobrą praktyką jest mycie miski na koniec każdego dnia.

  1. Zawsze miej wodę pod ręką podczas spacerów i podróży

  Czy jesteś podekscytowany, że odkryjesz nowe ścieżki wędrówek ze swoim futrzanym przyjacielem? Czy uwielbiasz zabierać go na szybki jogging po parku? Zawsze miej przy sobie butelkę wody dla was obojga! Podobnie, jeśli podróżujesz, upewnij się, że masz wystarczająco dużo wody zarówno dla swojego psa, jak i dla siebie. Aby dostarczyć witaminowego nawodnienia w podróży, zamów napój AQUALAPKA!

  1. Unikaj nadmiernego ćwiczenia w wysoką temperaturę powietrza

  Nie wysilaj nadmiernie swojego psa w wyjątkowo ciepłą pogodę. Chociaż mogą wydawać się szczęśliwe bawiąc się w aportowanie na palącym słońcu, będzie to dla niego trudne wyzwanie. Jego pyszczek może zacząć się pienić, a kaszel może utrzymywać się przez całą noc.

  Podsumowanie

  Tak jak Ty, jesteśmy zaangażowani w ogólny stan zdrowia naszych futrzastych towarzyszy. Jeśli martwisz się objawami odwodnienia u swojego psa, powinieneś porozmawiać z weterynarzem. Jednak jednym ze sposobów uniknięcia odwodnienia u psa jest zawsze pełna miska z wodą!

  Napój AQUALAPKA jest bogaty w witaminy i wszystkie niezbędne pierwiastki śladowe! Zrób krok w kierunku wzmocnienia odporności swojego psa, zamawiając dzisiaj napój AQUALAPKA.