Skip to main content

Wśród wielu swoich funkcji witamina D pomaga regulować poziomy wapnia i fosforu w psim organizmie. Niedobory witaminy D mogą hamować wzrost, rozwój i utrzymanie kości w dobrej kondycji. Ale czy witamina D jest dostarczana psom wyłącznie wtedy, gdy przebywają na słońcu? Nie, pomimo że ten kluczowy składnik odżywczy często nazywany jest „witaminą słoneczną”, ponieważ zazwyczaj jest wchłaniany z promieni słonecznych, nie jest to prawdą w przypadku psów. Ich skóra nie jest zaprojektowana do syntezy witaminy D ze światła słonecznego, więc odpowiednia jej suplementacja to podstawa.

Czy witamina D jest dobra dla psów?

Tak, witamina D jest bardzo dobra dla psów. Przede wszystkim pomaga w tworzeniu „homeostazy wapniowej” oraz regulować poziomów wapnia w organizmie. Witamina D umożliwia wchłanianie wapnia, który jest niezbędny do utrzymania silnych kości. Działa podobnie na poziomy fosforu. Te dwa związki wspierają optymalne funkcjonowanie i wzrost kości i mięśni. Inne funkcje, które pełnią te substancje, obejmują:

  • Naprawianie kości w przypadku urazu twojego pupila
  • Wspomaganie zdrowia jamy ustnej poprzez wzmacnianie zębów
  • Wzmacnianie układu odpornościowego
  • Wspieranie lepszego wzroku i optymalnego zdrowia oczu
  • Wzmacnianie funkcji nerek

Porada: Zrównoważone dostarczanie wapnia jest kluczowe dla zdrowego rozwoju szczeniąt i rosnących psów. Dowiedz się wszystkiego o jego dodawaniu do diety swojego pupila w tym przewodniku: Przewodnik dla początkujących na temat wapnia dla psów: niedobory, dawkowanie i najlepsze źródła.

Jakie są źródła witaminy D dla psów?

Istnieją dwie podstawowe formy witaminy D, tj. D2 i D3. Witamina D2 pochodzi z roślin, podczas gdy witamina D3 jest pochodzenia zwierzęcego. Witamina D3 uważana jest za skuteczniejszą w zwiększaniu poziomu witaminy D we krwi. Witamina D jest zazwyczaj zawarta w akceptowalnych ilościach w suchym pokarmie dla psów, a możesz to potwierdzić, sprawdzając etykietę odżywczą używanego przez Ciebie produktu. Możesz także dodać witaminę D do diety swojego pupila dzięki świeżym produktom spożywczym lub w formie suplementów.

Oto kilka sposobów, aby dostarczyć witaminę D do diety Twojego pupila:

  • Dodaj ryby, zwłaszcza łososia.
  • Możesz podawać swojemu pupilowi suszone kawałki wątroby jako przekąski.
  • Jaja są wspaniałym źródłem białka i witaminy D.
  • Jogurt dostarcza witaminy D, ale niektóre psy mogą na niego źle reagować. Dlatego najpierw podaj swojemu pupilowi trochę, żeby sprawdzić reakcję.
  • Wołowina jest doskonałym źródłem witaminy D. Jeśli nie jesteś w stanie podać jej jako główne źródło białka w posiłkach, zawsze możesz dać swojemu psu suszone przysmaki wołowe.
  • Dodaj warzywa, takie jak dynia, do miski swojego pupila.
  • Sery i jogurty podawaj w ograniczonych ilościach. Niektóre psy mogą na nie źle reagować.
  • Witamina D odgrywa istotną rolę w specjalnych odżywczych Aqualapka. Nasze napoje wzbogacone w składniki odżywcze przyczyniają się do ogólnego dobrostanu twojego pupila.
  • Witamina D jest także dostępna w postaci suplementów w postaci proszków, tabletek i miękkich żelków.

Wskazówka: jeśli po raz pierwszy podajesz swojemu psu nowe jedzenie, nie rób tego wieczorem (na wszelki wypadek, gdyby źle miał na to zareagować). Najlepiej spróbuj rano, w dniu, kiedy jesteś w domu, aby obserwować ewentualne reakcje i mieć możliwość zabrania go do weterynarza, jeśli będzie to konieczne.

Objawy niedoboru witaminy D u psów

Dorosłe psy rzadko są diagnozowane z niedoborem witaminy D. Niedobór witaminy D zazwyczaj prowadzi do obniżenia poziomu wapnia w organizmie. Objawy to:

  • Słabe mięśnie i kości
  • Problemy z sercem, w tym niewydolność serca lub choroba serca
  • Zauważalne wypadanie sierści
  • Zmęczony lub ospały pies

Czy witamina D jest szkodliwa dla psów w jakiejkolwiek sytuacji?

Nawet najważniejsze składniki odżywcze muszą być podawane w odpowiednich ilościach, aby były zrównoważone w organizmie. Nadmiar jakiegokolwiek składnika odżywczego nigdy nie jest dobry, a witamina D nie jest wyjątkiem. Więc czy witamina D jest szkodliwa dla psów w jakiejkolwiek sytuacji? Optymalna dawka tego suplementu zależy od potrzeb twojego psa – jego wiek, rozmiar i istniejące już stany zdrowia muszą być uwzględnione. Zawsze zaleca się skonsultowanie się z weterynarzem przed rozpoczęciem podawania swojemu zwierzakowi tabletek lub proszków z witaminą D.

Rada: Podobnie jak w przypadku witaminy D, zarówno zbyt mała, jak i nadmierna konsumpcja wody może być problemem. W pierwszym przypadku może to prowadzić do odwodnienia, podczas gdy w drugim może wystąpić toksyczne przewodnienie organizmu. Nadmierna konsumpcja wody może mieć miejsce, jeśli twój pies uwielbia kąpiele i spędza dużo czasu w basenie. Zrównoważona konsumpcja jest absolutnie kluczowa dla wszystkich witamin.

Oznaki, że Twój pies nie toleruje witaminy D

Nadmiar witaminy D w organizmie powoduje stan zwany hiperkalcemią, co oznacza, że ​​dochodzi do jej gromadzenia się zwiększonej ilości wapnia w organizmie. Objawy zatrucia witaminą D u Twojego zwierzaka są następujące:

  • Skurcze mięśni i/lub napady padaczkowe
  • Nadmierne pragnienie lub częstsze oddawanie moczu niż zwykle
  • Spowolniona czynność serca
  • Nieuzasadniona utrata wagi i zmniejszone apetyt
  • Trudności w oddychaniu lub duszności
  • Zatwardzenie, wymioty lub biegunka

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do weterynarza. Będzie mógł on przeprowadzić test moczu lub badanie krwi w celu sprawdzenia toksyczności witaminy D.

Witamina D dla psów i nie tylko – Łatwy sposób na zrównoważenie składników odżywczych Twojego pupila

Nie ma pojedynczej magicznej witaminy ani minerału, który mógłby zagwarantować optymalne zdrowie Twojego zwierzaka. Dlatego każda butelka napoju funkcjonalnego Aqualapka daje gwarancję równowagi składników odżywczych dla Twojego zwierzaka Podstawą jej receptury jest Chlorofil – związek syntetyzujący światło słoneczne dla zielonych liści. Substancja ta ma również pozytywny wpływ na zdrowie Twojego zwierzaka na wiele sposobów, w tym na tkanki regeneracja, zdrowie układu krążenia, oddychanie, trawienie i wiele innych.

Nie możemy zabutelkować słońca, ale możemy zabutelkować witaminę D!

Dowiedz się więcej o napojach Aqualapka