Skip to main content

W miarę starzenia się naszych zwierząt, zmienia się również sposób funkcjonowania ich zdrowia i organizmów. Zwykle jest to bardzo stopniowy proces, ale twój pies może zacząć potrzebować nieco wsparcia suplementacyjnego dla optymalnego zdrowia. Cholina to jeden taki istotny składnik odżywczy dla psów. Organizm twojego psa wytwarza cholinę naturalnie, ale czasami ilości te mogą okazać się niewystarczające. W takich przypadkach cholinę można podać psu jako suplement.

Jaka ważna jest cholina dla psów?

Cholina jest również znana jako fosfatydylocholina, lecytyna lub trimetyloglicyna. Odgrywa kluczową rolę w zdrowiu psów, przyczyniając się do optymalnego funkcjonowania mięśni, dobrego działania serca i wątroby. Wspomaga również produkcję hormonów, a nawet funkcjonowanie mięśni.

Cholina to tylko jeden z wielu niezbędnych składników odżywczych wymaganych dla psów. Zrozumienie, które z tych składników są niezbędne, pomoże ci stworzyć dietę, która lepiej spełni potrzeby twojego psa.

Jak cholina wpływa na zdrowie Twojego psa?

Jednym z najlepiej znanych wkładów choliny jest jej rola jako jednego z budulców dla neuroprzekaźnika zwanego acetylocholiną. Neuroprzekaźnik ten pełni wiele funkcji, w tym odgrywa rolę w procesach pamięciowych.

 • Cholina przyczynia się do utrzymania równowagi płynów w organizmie.
 • Pomaga w przekształcaniu homocysteiny (związku uważanego za toksyczny) w metioninę, co może zmniejszać ryzyko choroby serca.
 • Cholina odgrywa rolę w kontrolowaniu wzrostu komórek oraz ekspresji genów.
 • Bez wystarczającej ilości choliny cholesterol i tłuszcze mają tendencję do gromadzenia się w wątrobie.
 • Ogólne zastosowania choliny obejmują kontrolowanie wysokich poziomów cholesterolu i ochronę wątroby przed toksycznością poprzez zapobieganie gromadzeniu się tłuszczu i cholesterolu). Cholina pomaga w metabolizowaniu zarówno cholesterolu, jak i tłuszczów.
 • Zapobiega zespołowi tłuszczowej wątroby, który może być śmiertelny.
 • Pomaga w leczeniu padaczki i odgrywa istotną rolę w zmniejszaniu częstości napadów. Weterynarze przepisują suplementy choliny psom zdiagnozowanym z cukrzycą, Alzheimera i padaczką.
 • Cholina odgrywa również rolę w budowie błony komórkowej.
 • Jest obecna w osłonie chroniącej i otaczającej nerwy.

Niestety, psy nie są wolne od schorzeń takich takich jak Alzheimer, a cholina jest suplementem często przepisywanym w ramach leczenia tego psiego zaburzenia poznawczego. Może być również przepisywana jako środek zapobiegawczy.

Jakie są powszechne źródła choliny?

Cholina jest często dodawana jako suplement (w akceptowalnych, mierzonych ilościach) do suchego jedzenia dla psów. Żywność, taka jak mięso, łosoś, żółtka jajek i wątroba, naturalnie zawierają dużo choliny. Z drugiej strony, weterynarze zazwyczaj przepisują cholinę jako suplement w ramach planu leczenia i sugerują tabletki lub proszki. Napój na trawienie Aqualapka także zawiera akceptowalną ilość choliny dla psów.

Czy jest zauważalna różnica włączając cholinę jako suplement diety?

Tak, istnieją na to pewne dowody.

 • W 6-tygodniowym badaniu uczestniczyło 20 wydajnych husky ciągnących sanie. Struktura badania była prosta – psy zostały podzielone na dwie grupy – jedna grupa miała fosfatydylocholinę włączoną do swojej diety (8%), a druga nie. Wyniki wskazały znaczący wzrost choliny oraz jej metabolitów w pierwszej grupie psów zaprzęgowych. Pozytywne wyniki tego badania zachęcają do dalszych badań nad tworzeniem funkcjonalnych składników dla diet psów – zwłaszcza dla aktywnych profesjonalnych psów, takich jak psy zaprzęgowe.
 • Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez Aker BioMarine miało na celu ocenę wzrostu poziomu choliny i jej metabolitów poprzez podawanie badanym osobnikom fosfatydylocholiny. Źródłem fosfatydylocholiny była antarktyczna kryl, która jest naturalnie bogata w tę substancję.

Czy cholina jest szkodliwa dla psów? Jakie są jej skutki uboczne?

Dotychczas przeprowadzono ograniczoną liczbę badań dotyczących wpływu suplementów choliny na psy. Jednak można stwierdzić, że skutki uboczne nie są powszechne. W przypadku podawania wysokich dawek możliwe są objawy takie jak nadpobudliwość i pobudzenie. Bardzo poważne skutki uboczne to wymioty, niskie ciśnienie krwi i nadmierne senność. W zasadzie suplementy powinny być przepisane lub zalecone przez weterynarza w określonych ilościach, zanim zostaną one wprowadzone do diety.

Suplementacja choliny dla optymalnego zdrowia twojego psa

Suplementy, takie jak cholina, współpracują z terapią lekową w zwalczaniu postępu niektórych schorzeń, na przykład starzenia się organizmu. Podczas gdy silniejsze leki mogą czasowo zatrzymać postęp choroby, suplementy mają na celu przywrócenie zdrowia poprzez zrównoważenie niedoboru pewnych związków w organizmie.

Porada: Martwisz się o nawodnienie swojego pupila? Spróbuj podać mu napój Aqualapka.

Firmy takie jak dostarczają twoim zwierzakom codzienną wodę z niezbędnymi składnikami odżywczymi. Ta funkcjonalna woda zawiera związki takie jak cynk z chelatem i chlorofil w celu odżywienia organizmu. Dodatkowo oferują różne formuły wody, które zostały zaprojektowane do zwalczania określonych schorzeń. Na przykład nerwowe zwierzęta mogą skorzystać z uspokajającego działania wody. Ta woda jest wzbogacona w ekstrakt z konopi, a także witaminami D3, C, E i B6. Dlatego każdy łyk wody to także uzupełnienie składników odżywczych dla twojego pupila.

Dowiedz się więcej o napojach Aqualapka