Skip to main content

Czy to się znowu dzieje? Twój szczeniak wygląda na zdezorientowanego i jest nieswój, ponieważ ma czkawkę? Nie martw się, czkawka jest całkowicie nieszkodliwa zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Może być to frustrująca, ponieważ jest to niekontrolowana reakcja, ale zazwyczaj nie ma trwałych negatywnych skutków. Jest ona nieprzyjemna, dlatego oto, co wiemy na temat tego, jak się jej pozbyć.

Dlaczego mój pies ma czkawkę i kiedy powinienem skonsultować się z weterynarzem?

Czkawka to po prostu niekontrolowane skurcze przepony (mięśnia łączącego jamę klatki piersiowej z jamą brzuszną). To całkowicie normalne, że czkawka trwa kilka minut i występuje częściej u szczeniąt i młodych psów niż u starszych czworonogów. Czkawka może występować z różnych przyczyn, takich jak nadmierne połykanie powietrza podczas jedzenia lub picia, stres emocjonalny, podekscytowanie, drażniące czynniki i ciężkie oddychanie. Były nawet przypadki szczeniąt , które miały czkawkę jeszcze w łonie matki! Niektórzy uważają, że czkawka jest po prostu sposobem organizmu na przetestowanie mięśni zaangażowanych w oddychanie. Uważa się, że jest całkowicie normalnym, że szczeniaki czasami dostają czkawki. O ile czkawka szybko ustaje i nie przechodzi w świszczący dźwięk ani problemy z oddychaniem, nie ma powodu do niepokoju. Powinieneś skonsultować się z weterynarzem, jeśli zauważysz te objawy lub jeśli coś inne wydaje się być nie w porządku z Twoim zwierzakiem lub jeśli czkawka towarzyszy wymiotom.

Jak pozbyć się czkawki u psa?

Mimo że jest to dość nieszkodliwe, naturalne jest, że chcesz zrobić coś z problemem, który dokucza Twojemu psu. Nie ma pewnej metody pozbycia się czkawki u psa, ale warto spróbować:

  • Niech twój pies wypije trochę wody – tak samo jak uważa się, że pomaga to w przypadku czkawki u ludzi, picie wody może pomóc w pozbyciu się czkawki u Twojego zwierzaka.
  • Delikatny masaż – relaksujący masaż na klatce piersiowej lub brzuchu Twojego zwierzaka może pomóc zmniejszyć intensywność skurczów i uspokoić przeponę.
  • Uspokój się – psy odczuwają, jak się czują ich opiekunowie. Jeśli jesteś zestresowany, mogą być niespokojne i zdenerwowane, co nie pomoże w przypadku czkawki. Spróbuj się więc zrelaksować i uspokoić swojego psa. Delikatne pukanie, rozmawianie w miłym, kojącym tonie, może mu pomóc.

Przeczytaj także: Jak wybrać najlepszą wodę dla swojego psa?

Jak zapobiec czkawce u psa?

Definitywna przyczyna czkawki wciąż nie została zidentyfikowana. W przeciwieństwie do wielu innych stanów, ma ona niewiele wspólnego z niedoborami składników odżywczych. Jednak sugeruje się, że może być spowodowana jedzeniem lub piciem zbyt szybko i w rezultacie wdychaniem dużej ilości powietrza.

Psy, które połykają jedzenie bardzo szybko, są bardziej podatne na czkawkę. To jeden z powodów, dla których szczeniaki są mają ją częściej niż starsze psy; szczeniaki mają tendencję do szybkiego jedzenia, podczas gdy starsze psy zazwyczaj jedzą spokojniej. Aby sprawić, żeby Twój szczeniak jadł w bardziej spokojnym tempie, możesz spróbować miski do wolniejszego jedzenia. Jego dieta również może mieć znaczenie. Diety bogate w ziarna mają tendencję do wywoływania czkawki, więc przejście na dietę o niższej zawartości ziaren może pomóc. Bezpośrednio po jedzeniu nie zachęcaj do forsownej aktywności fizycznej. Twój pupil najpierw powinien odpocząć, aby spożyty pokarm miał czas na trawienie.

Przeczytaj także: Odwodnienie u psów: oznaki, objawy i zapobieganie

Czego NIE robić, gdy Twój pies ma czkawkę

Istnieje wiele mitów na temat tego, co można zrobić, aby uchronić zwierzęta przed czkawką. Najlepiej nie robić niczego drastycznego, ponieważ czkawka, sama w sobie, jest stosunkowo nieszkodliwa. Oto kilka rzeczy, których z pewnością nie powinieneś robić, jeśli Twój pupil ma epizod czkawki:

  • Nie podawaj swojemu zwierzakowi żadnego stałego pożywienia, gdy ma czkawkę; może się na nim zakrztusić.
  • Straszenie swojego psa w nadziei, że dzięki temu czkawka zniknie, to nie najlepszy pomysł, i raczej nie będzie skutkować.

Czkawka a czkawka odwrotna (lub kichanie wsteczne) – jaka jest różnica?

Odwrotne kichanie to kolejna niekontrolowana reakcja, w której pies nieustannie wciąga powietrze, zamiast normalnie oddychać. Odwrotne kichanie, nazywane także odwrotnymi hiksem lub napadem paroksyzmalnego oddychania. Jest to przeciwność kichania. Twój pies może wydawać głośne, chrapliwe dźwięki podczas odwrotnego kichania. Chociaż zarówno hiksy, jak i odwrotne kichanie mogą sprawić, że twój pies będzie się źle czuł, to zazwyczaj nie jest to powód do poważnego niepokoju. Jeśli jednak czujesz potrzebę, zawsze możesz skonsultować się z weterynarzem.

Podsumowanie

Dobrze nawodnienie to jedna z podstawowych zasad dbania o zdrowie. Napój Aqualapka, dostarczy twojemu zwierzakowi wiele witamin i minerałów, w trosce o jego zdrowie. Każdy rodzaj naszego napoju jest wzbogacony o konkretne składniki odżywcze, które pomagają w łagodzeniu objawów określonych schorzeń, od zdrowia stawów po lęki.

Dowiedz się więcej o napojach Aqualapka