Skip to main content

Jak wiadomo woda jest niezbędna do życia dla każdego żywego organizmu. Aby pies zachował pełnię zdrowia fizycznego i psychicznego należy dostarczać mu odpowiednią ilość płynów. I tu pojawia się pytanie, co to znaczy? Jaki jest kalkulator dziennego zapotrzebowania na wodę u psa? Czy da się to w jakiś sposób sprawdzić, czy nie wypił zbyt mało lub za dużo? Okazuje się, że przeprowadzono już badania na ten temat i są ku temu wytyczne.

Ile wody powinien pić pies w ciągu dnia? Jakie są tego wyznaczniki?

Istnieje wiele czynników regulujących prawidłową ilość wody, jaką psy powinny dostarczać do swojego organizmu. Mogą to być:

Wielkość psa – Duże psy potrzebują zdecydowanie większego nawodnienia, niż te małe. Przykładowo owczarki niemieckie mogą wypić nawet kilka misek z wodą w ciągu dnia.

Aktywność fizyczna czworonoga – Podobnie jak ludzie, psy czynne ruchowo mają większe zapotrzebowanie na płyny, ponieważ wydatkują znacznie większą ilość energii i tracą wodę zgromadzoną w organizmie.

Wiek psa – W przypadku szczeniąt i psów w podeszłym wieku należy uważniej przyjrzeć się ilości, jaką spożywają. Dorosłe osobniki raczej same regulują ilość, jaka jest im potrzebna w ciągu dnia.

Warunki pogodowe – W zależności od pory roku i temperatury na zewnątrz zapotrzebowanie psów na picie zmniejsza się lub ulega zwiększeniu. Kiedy jest słonecznie i gorąco, należy zwrócić szczególną uwagę na nawodnienie zwierząt. Jeśli będzie ono niewystarczające, może dojść do odwodnienia lub udaru.

Rodzaj diety – Psy, które jedzą suchą karmę potrzebują więcej wody, niż te karmione mokrym pożywieniem.

Przyjmowane leki przez czworonoga mogą również zwiększać pragnienie zwierzęcia i wpłynąć na większe spożycie wody.

Każdy z powyższych czynników ma wpływ na spożycie płynów przez psy, ale przy ustalaniu dziennego zapotrzebowania na wodę bierze się pod uwagę przede wszystkim wagę zwierzęcia oraz poziom jego aktywności fizycznej. Specjaliści uważają, że pies powinien pić od 40 ml do 60 ml wody na dzień na każdy kilogram masy ciała. Łączna dzienna ilość wody zależy od wielkości, wieku, pogody, poziomu aktywności i ogólnego stanu zdrowia psa.

 

Jakimi metodami można monitorować dzienne spożycie wody przez psa?

Monitorowanie ilości wody spożywanej przez psa jest bardzo istotne, aby zapewnić mu zdrowie i dobre samopoczucie. Oto kilka sposobów, jak można to zrobić:

Obserwacja miski z wodą to chyba najprostszy sposób. Sprawdzaj regularnie poziom wody w misce swojego psa. Zapamiętaj, ile zazwyczaj nalewasz jej do poidełka i ile zostaje zużyte przez psa w ciągu dnia. Jeśli zauważysz nagłe zmiany w spożyciu wody, może być to sygnał, że coś jest nie tak. Pamiętaj, aby miska była zawsze czysta, a woda świeża.

Częstotliwość uzupełniania wody to kolejny krok. Zapisuj, jak często musisz uzupełniać wodę w misce psa. Jeśli trzeba to robić częściej niż zwykle, oznacza to, że Twój pies spożywa więcej wody niż zazwyczaj, co może być sygnałem zwiększonego pragnienia.

Obserwacja częstości moczenia – Zwróć uwagę, ile razy Twój pies oddaje mocz. Większa ilość spożywanej wody zazwyczaj prowadzi do częstszego załatwiania potrzeb fizjologicznych. Jeśli zauważysz zmiany, może to być sygnał, że Twój pies spożywa więcej płynów.

Zachowanie w czasie aktywności fizycznej – Podczas intensywnego wysiłku fizycznego, zapewnij swojemu psu łatwy dostęp do wody i obserwuj, czy chętnie korzysta z miski. Aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na wodę, dlatego ważne jest, aby Twój pies miał możliwość nawodnienia się w trakcie zabawy lub treningu.

Zachowanie psa na co dzień jest bardzo ważne, ponieważ zwiększone lub zmniejszone zapotrzebowanie na picie może być także wynikiem jakiś dolegliwości. Obserwuj pupila z uwagą, a jeśli dostrzeżesz niepokojące objawy, natychmiast udaj się do weterynarza w celu postawienia diagnozy i wdrożenia odpowiednich działań.

Czy pies może pić tylko wodę?

W zasadzie tak. Podawanie psu kawy, herbaty czy innych podobnych specyfików jest zabronione. Najlepiej poić czworonoga czystą, świeżą wodą, ale może być ona wzbogacona smakowo, a wtedy będzie już zakwalifikowana do specjalistycznego napoju z konkretnym, funkcjonalnym jego przeznaczeniem, tak by zawarte w jego recepturze składniki podniosły nie tylko walory smakowe, ale uzupełniły dietę o niezbędne składniki odżywcze. Takimi są właśnie funkcjonalne napoje dla psów Aqualapka. Ich zadaniem jest nie tylko nawodnienie, ale także wzmocnienie psiego organizmu w walce z różnymi dolegliwościami, z jakimi być może boryka się pies. W ofercie dostępny jest napój na trawienie, na uspokojenie, napój energetyczny i dentystyczny. Skład każdego z nich oparty jest wyłącznie na witaminach i naturalnych składnikach. Są przebadane pod kątem skuteczności i bezpieczeństwa. Warto je wypróbować, szczególnie teraz, gdy wielkimi krokami zbliża się upalne lato.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę do diety psa?

 

 

Jak długo pies może wytrzymać bez wody?

Niezależnie od danych statystycznych, pies zawsze powinien mieć dostęp do wystarczającej ilości świeżej wody. Badania mówią, że może on wytrzymać bez picia od 3 do 4 dni. Nie należy się jednak tym sugerować, ponieważ nawet po 2 dniu bez wody w czasie upalnego dnia, może dojść do odwodnienia, utraty przytomności i udaru, a to może skończyć się tragicznie. Monitorowanie spożycia wody przez psa może więc pomóc w wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych, by na czas dostrzec wszelkie zmiany, które mogą wymagać interwencji weterynarza.