Skip to main content

Jak wiadomo woda jest niezbędna do utrzymania przy życiu każdego organizmu, tak więc właściwe nawadnianie jest kluczowym elementem dbania o stan zdrowia psa. Podobnie jak u ludzi, u zwierząt ma również nieoceniony wpływ na kondycję fizyczną i psychiczną. Oto 10 powodów, dla których warto zadbać o regularne picie wody przez Twojego pupila:

Prawidłowe nawodnienie czworonoga 

Woda stanowi fundamentalny składnik organizmu psa i pełni kluczową rolę w wielu jego funkcjach fizjologicznych. Oprócz tego, że jest głównym składnikiem tkanek i płynów ustrojowych, jest niezbędna do transportu substancji odżywczych, usuwania toksyn z organizmu oraz regulowania temperatury ciała. Utrzymywanie optymalnego poziomu nawodnienia pozwala również na zachowanie równowagi elektrolitowej, co jest istotne dla pracy mięśni, układu nerwowego i innych procesów metabolicznych.

Regulacja temperatury ciała u psa 

W upalne dni psy narażone są na ryzyko przegrzania organizmu, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, włącznie z udarem cieplnym. Picie wystarczającej ilości wody jest konieczne, gdyż dzięki procesom termoregulacyjnym, takim jak pocenie się i chłodzenie, pomaga ona regulować temperaturę ciała czworonoga. Ma to ogromny wpływ na jego kondycję i dobre samopoczucie, zwłaszcza w czasie upałów.

Zadbanie o stan skóry i sierści zwierzęcia 

Po trzecie, odpowiednie nawodnienie odgrywa kluczową rolę w zachowaniu skóry i sierści zwierzęcia w dobrej kondycji. Nawilżona skóra jest bowiem bardziej elastyczna i odporna na pęknięcia, dzięki czemu, pies nie musi borykać się z problemami dermatologicznymi i w rezultacie uniknie łuskowatych zmian. Dobrze nawodnione ciało wspomaga wzrost nowej sierści oraz zapewnia jej połysk i gładkość. Odwodnienie może prowadzić do pogorszenia kondycji skóry, czego objawem mogą być m.in. łuszczyca, swędzenie lub utrata sierści.

Wspomaganie pracy układu trawiennego pupila 

Woda jest niezbędna do procesu trawienia, ponieważ pomaga rozpuszczać składniki odżywcze z pożywienia i ułatwia ich wchłanianie przez psi organizm. Odpowiednie nawodnienie zapewnia sprawne funkcjonowanie jego jelit i żołądka, co przyczynia się do efektywnej pracy układu pokarmowego, a w konsekwencji do przyswajania składników odżywczych. Dodatkowo, woda pomaga w utrzymaniu właściwego stopnia wilgotności w przewodzie pokarmowym, zapobiegając zaparciom, co jest również nie bez znaczenia jeśli chodzi o prawidłowe trawienie.

Usuwanie toksyn z psiego organizmu 

Regularne picie odpowiedniej ilości wody przez psa pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji z ciała zwierzęcia. Mogą one pochodzić z różnych źródeł, włączając w to zanieczyszczenia środowiskowe, substancje chemiczne zawarte w pokarmie lub niebezpieczne składniki, z którymi pies mógłby mieć kontakt. Bieżące nawadnianie organizmu czworonoga wspiera pracę nerek i układu moczowego, co z kolei sprzyja skutecznemu usuwaniu toksyn.

Prawidłowe funkcjonowanie nerek czworonoga 

Dostarczanie odpowiedniej ilości wody do psiego organizmu ma kluczowe znaczenie dla zdrowia jego nerek, które są ważnym organem filtrującym, odpowiadającym za usuwanie odpadów metabolicznych i regulację równowagi elektrolitowej. Dzięki wodzie, nerki mogą prawidłowo pracować, zapobiegając gromadzeniu się toksycznych substancji i kamieni nerkowych. Niewystarczająca ilość płynów może prowadzić do zagęszczenia moczu, a to zwiększa ryzyko powstawania kamieni oraz pojawienia się schorzeń związanych z funkcjonowaniem układu moczowego.

Zapobieganie chorobom stawów zwierzaka 

Po siódme, woda odgrywa zasadniczą rolę w utrzymaniu właściwego poziomu płynu stawowego, wypełniającego przestrzeń między kośćmi w stawach. Jego głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego smarowania stawów, co umożliwia zwierzęciu płynne poruszanie się, amortyzację i ochronę chrząstki stawowej poprzez jej dostateczne odżywienie. Optymalne dzienne nawodnienie zapobiega ryzyku wystąpienia urazów, czy dolegliwości takich jak: artretyzm lub dysplazja stawów biodrowych. Ponadto, wspiera elastyczność, sprężystość i wytrzymałość chrząstki stawowej, co jest istotne dla ogólnego komfortu ruchowego psa.

Zwiększenie wydolności fizycznej psa 

Dostateczne nawodnienie ma zasadnicze znaczenie dla kondycji psa podczas jego aktywności. Poprzez procesy termoregulacyjne, wpływa na regulację temperatury ciała czworonoga, a to pozwala na efektywne wykorzystanie energii podczas ruchu. Woda zapobiega więc przegrzaniu się organizmu zwierzęcia podczas wysiłku fizycznego i poprawia wydolność mięśni. Dzięki temu pies zachowuje doskonałą sprawność fizyczną.

Zapobieganie schorzeniom układ moczowego czworonoga 

Picie odpowiedniej ilości wody przez czworonoga pomaga zachować zdrowie jego układu moczowego, zapobiegając infekcjom i problemom związanym z kamicą moczową. Prawidłowe nawadnianie sprzyja częstemu oddawaniu moczu, co pomaga w usuwaniu szkodliwych substancji z jego organizmu.

Równowaga psychiczna u psa 

Gdy zwierzak regularnie dostarcza do organizmu potrzebną ilość wody, pozytywnie oddziałuje to na jego stan psychiczny. Nawodniony psi mózg, wpływa na poprawę funkcji poznawczych oraz na utrzymanie dobrego nastroju. Zadbanie o odpowiednią hydratację może przyczynić się do zmniejszenia poziomu stresu i napięcia, co ma kluczowe znaczenie dla jego ogólnego samopoczucia. Psy, które są odpowiednio nawodnione, często wykazują większą aktywność, lepsze samopoczucie i chęć do interakcji z otoczeniem.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę do diety psa?

Pamiętaj! Pies powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody! Już 10% jej utraty zagraża jego życiu, a powyżej 20% może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Dobrze jest mieć zawsze pod ręką coś do picia dla swojego pupila, zwłaszcza teraz, gdy obserwujemy wzrost gorącego powietrza na zewnątrz. Idealnym rozwiązaniem będą napoje Aqualapka, które doskonale nawodnią psi organizm i dostarczą mu wszystkich składników odżywczych. Przebadane, więc bezpieczne. Do tego jeszcze bardzo wygodne w użyciu, dzięki poręcznej butelce. Zawsze możesz je zabrać ze sobą, gdziekolwiek się wybierasz ze swoim czworonogiem. W zależności od potrzeb możesz wybrać napój na trawienie, na uspokojenie, energetyczny lub wersję dentystyczną w trosce o zdrowie jamy ustnej i świeży oddech czworonoga.