Skip to main content

Sporty dla amatorów marszo – biegów

Canicross, czyli bieg przełajowy z czworonogiem, jest rodzajem sportu, który polega na bieganiu wraz ze swoim psem na profesjonalnej smyczy z amortyzatorem (która może rozciągnąć się nawet do 2 m), ale mówiąc precyzyjnie, to nie człowiek prowadzi psa, lecz pies człowieka. W tej dyscyplinie liczy się dobra  obopólna współpraca i dopasowanie “zawodników” w teamie. Co prawda nie ma tutaj ograniczeń co do rasy, ale niektóre mają ku temu szczególne predyspozycje jak np.: labradory, husky, charty, dalmatyńczyki, alaskan malamuty, beagle i border colie. Ważne jest, by pies miłą cechy przywódcze, był silny, lubił bieganie i wszelką aktywność, miał dobrą kondycję i wytrzymałość wysiłkową. W canicrossie może wziąć udział każdy zdrowy pies powyżej 12 kg, który jest w stanie pociągnąć za sobą człowieka. Zanim zwierzę zacznie swoją przygodę z tym sportem, powinno być do niego odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim musi czuć się swobodnie chodząc na smyczy. Jeśli już na początku pupil ma problemy z bieganiem na smyczy, która posiada amortyzator, trzeba spróbować ćwiczeń na zwykłej. Dopiero po jakimś czasie, gdy pupil poczuje się swobodnie, można zamienić ją na profesjonalny sprzęt. Canicross wymaga od zawodników pełnego zdyscyplinowania, szczególnie pies powinien być skupiony podczas biegu, pilnować wyznaczonej trasy i reagować na wydawane komendy. Jakie psy nie powinny uprawiać canicrossu? – zdecydowanie zwierzęta małych ras, takich jak: jamniki, yorki, mopsy, maltańczyki, itp., ponieważ nie będą w stanie nadążyć za właścicielem, mają krótkie łapki i nie są tak silne fizycznie, jak ich “kuzyni” z dużych ras. Istotną informacją jest, by pies lubił ten sport, jeśli nie wykazuje chęci biegania w teamie, nie można zmuszać go do canicrossu.

Przeczytaj także: Sporty kynologiczne dla psów (w tym amatorów) – część 1

Bikejoring, czyli bieg z psem przy rowerze. Jest to rodzaj sportu zaprzęgowego rozgrywany na dystansach sprinterskich, w którym dla odmiany człowiek jedzie na rowerze, a jeden pies lub ich drużyna biegnie przed rowerem, ciągnąc go za sobą.

Zaprzęg napędza zarówno kolarz, jak i pies. Podczas bikejoringu pies jest połączony z rowerem elastyczną linką. Linka jest utrzymywana z dala od przedniego koła za pomocą anteny rowerowej. Do uprawiania tej dyscypliny potrzebujesz zatem: uprzęży rowerowej dla psa, anteny rowerowej do roweru górskiego i linki z amortyzatorem do połączenia. Zestaw ten musi być wystarczająco solidny, aby zarówno pies jak i jego właściciel mogli czuć się bezpiecznie podczas jazdy. Zwierzę powinno mieć na sobie specjalnie zaprojektowane do tego celu ergonomiczne szelki, które pozwolą mu swobodnie się poruszać i oddychać nawet podczas ciągnięcia.

Bikejoring jest dyscypliną, którą można uprawiać zarówno hobbystycznie jak i wyczynowo. Jeśli nie lubisz biegać albo akurat nie masz kondycji, ale chcesz, aby Twój pies czerpał przyjemność z biegania, bikejoring to świetna aktywność, która zapewni mu doskonałą stymulację umysłową i potrzebę wysiłku fizycznego w terenie! W zasadzie każdy zdrowy, dorosły pies, większy lub mniejszy (oprócz szczeniąt, młodych i ciężarnych) jeśli cieszy się dobrym zdrowiem, ma świetną kondycję fizyczną i uwielbia biegać może uprawiać bikejoring. Najlepsze psy do bikejoringu to zazwyczaj rasy urodzone z instynktem ciągnięcia, takie jak husky, samoyed lub alaskan malamute, ale także wyżły niemieckie krótkowłose i rasy mieszane, takie jak greystery lub eurodogi, a więc psy szybkie i silne, które uwielbiają biegać!

Dogtrekking, czyli marsz lub marszo-bieg z psem na orientację. Są to zorganizowane, piesze wędrówki z czworonogiem, które mogą być uprawiane rekreacyjnie lub w formie zawodów. Ta druga opcja polega na tym, że wędrówki odbywają się w grupie innych miłośników dogtrekkingu i ich czworonożnych przyjaciół. Uczestnicy poruszają się według ustalonej przez organizatorów trasy, mając przy sobie mapę, latarkę i kompas. W dogtrekkingu nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń dla psów do uprawiania tej aktywności fizycznej. Jeżeli kochasz ruch i lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu ze swoim psem, dogtrekking jest dla was idealnym sportem. Przed wyjściem w trasę należy zabrać ze sobą niezbędne wyposażenie takie jak: dobrej jakości smycz z amortyzatorem, szelki dla psa, pas biodrowy na ochronę kręgosłupa, środki pierwszej pomocy oraz psie niezbędniki, czyli wodę i pożywienie. Przed wyprawą pies musi mieć oczywiście aktualne szczepienia i badania weterynaryjne, aby wykluczyć problemy zdrowotne.

Nordic dogging, czyli chodzenie z kijkami w towarzystwie psa. Sport ten polega na spacerach z kijkami i psem przypiętym do nadgarstka właściciela odpowiednio długą smyczą. Zarówno nordic walking, jaki i nordic dogging (przy odpowiedniej technice) angażuje aż do 90% mięśni całego ciała! Sekretem tego sportu jest technika i właściwy dobór sprzętu (kijów i smyczy). Taki spacer ułatwia spalanie kalorii, wzmacnia mięśnie i poprawia wydolność krążeniowo-oddechową zarówno u psa, jak i jego właściciela. Nordic dogging to idealny sposób na aktywny wypoczynek, dotlenienie organizmu w towarzystwie swojego ulubieńca. Aktualnie powstaje coraz więcej szkół nordic doggingu, w których właściciel uczony jest właściwej techniki marszu, a pies chodzenia na luźnej smyczy.

Przeczytaj także: Jak poradzić sobie z nadwagą u psa po zimie?

Sporty sprawności fizyczno – umysłowych (trening inteligencji i sprytu)

Obedience, czyli sportowe posłuszeństwo. Polega na precyzyjnym wykonywaniu sekwencji poszczególnych poleceń wydawanych przez opiekuna. To  doskonałe ćwiczenie dla usprawnienia komunikacji pomiędzy zwierzęciem a właścicielem, które uczy posłuszeństwa i poprawia koncentrację u psa. Przygodę z obedience powinno się rozpocząć od ćwiczeń z doświadczonym trenerem, który nauczy psa prawidłowego wykonywania komend i odpowiedniego zachowania. Dyscyplinę tę można wykonywać w każdym miejscu, ćwicząc w warunkach domowych na własne potrzeby, jak również uczestnicząc w specjalnie zorganizowanych zawodach, gdzie jury ocenia sprawność umysłową, inteligencję i refleks psa. Podczas tego typu wydarzenia sędziowie oceniają szereg zasad i komend, na jakie pies musi bezbłędnie reagować. Do nich zaliczyć można: siad przez jedną minutę, chodzenie przy nodze, przywoływanie, zmiana pozycji, warowanie, przeskakiwanie przez przeszkodę i stosunek psa do otoczenia.

Jeśli planujesz uczestnictwo psa w zawodach, warto zakupić dodatkowe sprzęty takie jak: kwadrat i małe pachołki, słupki zręcznościowe, drewniany koziołek, ubrania treningowe, z kieszeniami na smakołyki lub torebkę na psie przysmaki. Pamiętajmy o nagradzaniu czworonoga podczas treningów, zwłaszcza na początku, aby motywacja szybko nie spadła. Sprzęt do tylko dodatek do całego treningu, najważniejsze są komendy i wzorce ruchowe, których musimy nauczyć naszego psa. Warto pokazać psu, że zawody to dobra zabawa i nie ma czym się martwić, nawet jeśli popełni błąd, to nie można krzyczeć na psa ani go forsować. Po każdym wykonanym zadaniu nagradzamy pupila smakołykiem. 

Nosework czy brainwork?, czyli aktywności oparte na węchu i inteligencji.

Nosework to sport kynologiczny, w którym główną rolę odgrywa psi nos. Pies musi wytropić i bezbłędnie wskazać ukrytą  w pudełkach próbkę zapachową (o zapachu cynamonu, pomarańczy oraz goździka). Sport ten wykorzystuje naturalne predyspozycje psa do podążania za węchem i świetnie sprawdza się zarówno u dorosłych i zdrowych psów, jak i u szczeniąt, psich seniorów czy psów z ograniczeniami fizycznymi. Trening węchu doskonale stymuluje psi mózg, więc korzystnie wpływa na jego rozwój, spowalniając jednocześnie procesy starzenia się. Dodatkowo buduje pewność siebie psa, uczy go skupienia i wyciszenia. Kolejną korzyścią jest to, że sport ten wymaga od psa samodzielności, a od jego opiekuna dobrej komunikacji z pupilem. Opiekun po kilku treningach może z łatwością rozpoznać mowę ciała swojego pupila. Nosework bardzo dobrze sprawdza się również jako element terapii psów z problemami związanymi z jego psychiką, takimi jak nadpobudliwości czy lęki.

Brainwork, czyli rozwiązywanie zagadek w poszukiwaniu przysmaków. Pies ma za zadanie rozpracować kreatywną zabawkę lub inny gadżet (przeznaczony do tego celu), dostać się do środka i odnaleźć ukryty tam smakołyk. Obie aktywności różni nie tylko to czego szukają, ale też postrzeganie zmysłowe. W brainworku psy na pewnym etapie wyszkolenia nie potrzebują wykorzystywać węchu, skupiają się jedynie na wzroku i umiejętnościach postrzegania / myślenia. W szkołach brainworku stosuje się specjalnie do tego przystosowane zabawki, ale tę dyscyplinę z powodzeniem można uprawiać w domu, przygotowując takie gadżety własnoręcznie. Co ważne, podobnie jak w nose worku nie ma tu żadnych ograniczeń do uczestniczenia w tego rodzaju zajęciach.

Przeczytaj także: Jak bezpiecznie wprowadzić nową karmę do diety psa?

Psi fitness, czyli ćwiczenia kondycyjne dla czworonogów. Jest to rodzaj zajęć sportowych, mających na celu poprawę ich kondycji fizycznej. Prowadzone są pod okiem doświadczonego trenera w specjalnie do tego przeznaczonych klubach. Podczas zajęć psy wykonują ćwiczenia przy użyciu przystosowanych do tego celu akcesoriów sportowych takich jak: podesty, stoły, piłki, jeżyki, kostki, itp. Świetnie sprawdzają się w przypadku konieczności wzmocnienia mięśni u psa, poprawienia jego wytrzymałości i gibkości oraz jako forma rehabilitacji po zabiegach czy wypadkach, czy też w przypadku różnych schorzeń, na które cierpią zwierzęta, jak choćby dysplazja. Ten rodzaj aktywności sportowej często wybierany jest przez opiekunów dla psów, które biorą udział w wystawach lub zawodach różnych psich dyscyplin. Dla psów sportowców ten rodzaj aktywności rozwija ich świadomość ruchową, dzięki czemu pies może w pełni kontrolować swoje ciało. Dodatkowo, psi fitness może być skutecznym narzędziem w kontrolowaniu nadwagi oraz poprawianiu zdrowia serca i układu oddechowego u czworonoga. Ponadto, ta aktywność fizyczna może pomóc w zachowaniu dobrej kondycji umysłowej i emocjonalnej, redukując stres, lęk i nadmiar energii, co przekłada się na lepsze samopoczucie psa i jego zachowanie. Jeśli Twój pupil podczas ćwiczeń uwolni całą nagromadzoną w sobie energię, z pewnością wpłynie to na jego nastrój, a jeżeli jego samopoczucie będzie lepsze, nie będzie groziła mu depresja.

Psie sporty to fantastyczna forma spędzania wspólnie czasu. Pamiętaj jednak, że dobrostan czworonoga jest najważniejszy. Zapewnij mu bezpieczeństwo podczas treningu i nigdy nie zmuszaj do uprawiania dyscypliny sportu, czy jakiejkolwiek aktywności, której nie lubi lub nie czuje się w niej pewnie, inaczej kontuzja lub frustracja gwarantowane.

Sport wiąże się ze znacznym wydatkiem energii i wody z psiego organizmu, dlatego nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu i wzmocnieniu. Bardzo wygodnymi w zastosowaniu i jednocześnie skutecznymi specyfikami są napoje dla psów Aqualapka. Ich receptura zawiera witaminy i inne składniki pochodzenia naturalnego, które właściwie nawodnią, odżywią i wzmocnią organizm czworonoga, a tych niespokojnych wyciszą. W ofercie znajduje się napój energetyczny, napój na uspokojenie, napój na trawienie i napój dentystyczny. Znajdziesz je wyłącznie w naszym sklepie internetowym.

Przeczytaj także: Pies sam w domu – co zrobić, aby przestał wyć? Sposoby na pokonanie strachu i nudy