W dzisiejszych czasach nadwaga staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem, z którym borykają się już nie tylko ludzie, ale również zwierzęta. Zwłaszcza po zimie widoczne są dodatkowe kilogramy zarówno na tych drobnych jak i tych większych psich ciałkach. Można się zastanawiać, czy psom to przeszkadza? Czy chciałyby się ich pozbyć podobnie jak ludzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ to właściciele czworonogów przywiązują wagę do wyglądu zewnętrznego, a aktualnie (na szczęście) coraz bardziej do ich stanu zdrowia. Nadwaga bowiem prowadzi do otyłości, a to już choroba, która przyczynia się do rozwoju wielu schorzeń w organizmie, które w rezultacie mogą prowadzić nawet do zagrożenia życia. Z punktu widzenia psów z pewnością wygląda to trochę inaczej. One przede wszystkim chcą się dobrze czuć i być sprawne fizycznie. Jeśli pies ma problem z poruszaniem się, jest ospały i brak mu energii można domyślić się, że nie jest szczęśliwy.
Jakie są przyczyny nadwagi u psów?
Nadwaga u psa jest problemem, który należy jak najszybciej rozwiązać, przede wszystkim z uwagi na stan zdrowia i kondycję fizyczną zwierzęcia. Przyczyny nagromadzenia nadprogramowych kilogramów mogą być bardzo różne. Oto kilka głównych źródeł nadwagi u psów:
- Błędy dietetyczne wynikające z uległości opiekuna względem swojego pupila to jeden z głównych czynników wpływających na przybieranie na wadze. Należy przyznać, że z pewnością nie raz i nie dwa widok smutnych psich oczu, proszących o choćby kęs pysznego ludzkiego jedzenia złamał niejednego właściciela. Trzeba przecież nie mieć sumienia, by nie podzielić się przysmakami z przyjacielem! A takie sytuacje powtarzają się, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy większość czasu spędza się razem w ciepłym domowym zaciszu. No i właśnie w ten sposób, do tego unikając wyjścia na zewnątrz (bo przecież jest zimno, więc lepiej poczekać z aktywnością sportową na wiosnę) można doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
- Choroby i zaburzenia hormonalne, których wynikiem jest nadwaga to w obecnych czasach już nawet plaga. Coraz więcej zwierząt dotykają nie tylko choroby genetyczne, ale też cywilizacyjne. Na ich wzrost masy ciała duży wpływ mają takie przypadłości jak:
- Niedoczynność tarczycy, gdzie hormony wydzielane przez tarczycę odpowiedzialne są między innymi za tempo przemiany materii u psa. Kiedy jego organizm wytwarza ich zbyt mało, komórki pracują wolniej i nie zużywają odpowiedniej ilości energii. Zwierzęta borykające się z niedoczynnością bywają także ospałe i mniej skłonne do aktywności fizycznej. Wszystko to wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia nadwagi i otyłości.
- Choroba Cushinga jest schorzeniem kory nadnerczy, w której produkowana jest zbyt duża ilość kortyzolu. Pod jego wpływem zwierzę odczuwa zwiększony apetyt, a jednocześnie staje się ospałe i apatyczne. Wówczas tkanka tłuszczowa odkłada się głównie na brzuchu, więc mówi się o tak zwanej otyłości brzusznej. Reszta ciała psa często pozostaje szczupła.
- Insulinooporność lub cukrzyca, a więc nieprawidłowa gospodarka z hormonem insuliny wydzielanym przez trzustkę prowadzi do zaburzeń glikemicznych, które spowalniają metabolizm w organizmie zwierzęcia, ponieważ zgromadzony cukier nie może przekształcić się w energię.
- Schorzenia utrudniające aktywność, czyli zaburzenia pracy układu sercowo-naczyniowego, oddechowego lub kostno-stawowego w dużym stopniu ograniczają sprawność fizyczną psa, sprawiając, że pies ma słabszą wydolność i szybciej się męczy, a nawet czasem odczuwa ból, co zniechęca go do częstszego ruchu.
- Niewystarczająca ilość ruchu/dodatni bilans energetyczny skutkują szybszym przybieraniem czworonoga na wadze. Jeśli pies spożywa zbyt dużo kalorycznego pożywienia, a prowadzi kanapowy tryb życia nie może spalić nadwyżki kalorii, aby przekształcić je w energię, co powoduje odkładanie się tkanki tłuszczowej.
- Wiek zwierzęcia sprawia, że im starszy organizm, tym jego metabolizm zwalnia, a w rezultacie nie jest w stanie zużywać już tyle energii, co młody osobnik. Największe ryzyko wystąpienia nadwagi u psów pojawia się w wieku średnim.
- Sterylizacja i kastracja wywołują zmiany w gospodarce hormonalnej czworonoga, co ma wpływ na tempo metabolizmu. Zwierzaki po takich zabiegach odczuwają zwiększony apetyt, a nawet ciągły brak uczucia sytości.
- Rasa psa, a więc uwarunkowania genetyczne też w pewnym sensie przyczyniają się do przybierania psów na wadze. Niektóre rasy mają jednak szczególne predyspozycje ku temu. Są nimi: jamniki, labrador retrievery, golden retrievery, teriery szkockie, beagle, bassety, chihuahua, cocker spaniele, buldogi oraz cavaliery.
Przeczytaj także: Podstawowa rola witaminy D dla psów – to każdy właściciel zwierząt powinien wiedzieć
Jakie są sposoby walki z nadwagą u psów?
Do procesu odchudzania zwierzęcia z pewnością nie można podejść tak samo jak przypadku ludzi. Mając na względzie dobrostan pupila powinno się przede wszystkim zadbać, by gubienie nadmiernych kilogramów odbywało się powoli, a najlepiej pod nadzorem lekarza weterynarii, tak by nie doprowadzić do ewentualnego niedożywienia psa, a w konsekwencji do wyniszczenia jego organizmu w krótkim czasie. Jeśli wykluczymy schorzenia, na jakie cierpi zwierzę, oczywistym jest to, że po zimie psy mogą mieć tendencję do przybierania na wadze z powodu ograniczonej aktywności oraz nadmiernego spożywania kalorycznej żywności. Oto kilka kroków, które podpowiedzą, co należy zrobić, by pozbyć się nadwagi u psa po zimie:
- Przede wszystkim powinno się najpierw przeprowadzić konsultację weterynaryjną, która wykluczy lub potwierdzi, że przyczyną nadwagi u psa mogą być problemy zdrowotne. W takim przypadku lekarz zaleci właściwe leczenie i wskazówki, dotyczące żywienia zwierzęcia.
- Zastosować się do zaleceń dietetycznych, ponieważ każdy pies w zależności od rasy i trybu życia, jaki prowadzi ma zupełnie inne zapotrzebowanie żywieniowe. Dieta czworonoga powinna być dobrze zbilansowana, bogata w witaminy i inne składniki odżywcze oraz dostosowana do indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia psa.
- Zadbać o właściwą ilość karmy dla psa dziennie, ponieważ chcąc odchudzić czworonoga nie można podawać jej zbyt dużo, ale nie wolno też karmić go zbyt małą ilością, głodząc zwierzę, gdyż takie działanie będzie szkodliwe, a skutki odbiją się na jego zdrowiu
- Zapewnić psu odpowiednią ilość ruchu dziennie, dostosowując go do rasy psa, jego wieku, trybu życia, stanu zdrowia i wagi. Aktywność fizyczna stanowi podstawę zdrowego życia, a nie tylko wsparcie procesu odchudzania. Oczywiście nie należy stosować wobec psa żadnych ciężkich, nadmiernie forsujących jego organizm ćwiczeń czy aktywności. Wystarczy czynny spacer pełen atrakcji i zabawa na świeżym powietrzu. Ważne jest, aby wspólne wyjście na zewnątrz nie było dla psa nudną rutyną. Właściciel ma tutaj duże pole do popisu, może wykazać się kreatywnością w organizowaniu pupilowi interesujących zabaw, a wspólnie spędzony czas z pewnością dostarczy obu dobrego humoru i dużej dawki zdrowia w postaci ruchu i pozytywnego wpływu świeżego powietrza na mózg, co również jest nie bez znaczenia. W dalszej perspektywie nie ma wątpliwości, że psia kondycja ulegnie poprawie, a nadprogramowe kilogramy znikną. Do lata Twój pies stanie się zupełnie nowym psem – wróci do dawnej formy, a Ty z nim!
Pamiętaj jednak, że każde aktywne wyjście wymaga nie tylko wzmocnienia energetycznego psa, ale także jego dobrego nawodnienia. Psi organizm, podobnie jak ludzki długo nie wytrzyma bez wody, zwłaszcza po wysiłku fizycznym dlatego właśnie trzeba zapewnić mu stały dostęp do picia. Idealnym rozwiązaniem będzie zabranie ze sobą na spacer napoju energetycznego Aqualapka, który nie tylko właściwie nawadnia, ale dodatkowo odżywi i da psu wsparcie energetyczne zarówno przed jak i po wyczerpującym spacerze czy zabawie. Bez obaw możesz podawać go swojemu pupilowi, ponieważ skład opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach. Ten i inne napoje Aqualapka znajdziesz wyłącznie w sklepie internetowym Aqualapka.