Skip to main content

Każdy właściciel czworonoga chciałby, aby jego futrzasty przyjaciel był zawsze zadbany; miał czystą, lśniącą i pachnącą sierść, tak by pięknie prezentował się podczas spaceru, a w domu cieszył oko domowników.  Dla ludzi zabiegi pielęgnacyjne są czymś naturalnym, dlatego też oczekuje się, aby zwierzęta traktowały je również jako coś oczywistego, czemu chętnie należy się poddać. I tu czasem pojawia się problem, ponieważ każdy pies jest inny. Różni je rasa, a co za tym idzie wynikające z niej usposobienie, przeszłość jaką posiada konkretny pies, jak również indywidualny charakter, ukształtowany poprzez jego wcześniejsze doświadczenia życiowe. Mając na względzie zdrowie i urodę zwierzaka, w tym artykule poruszymy problem kąpieli, pierwszego i podstawowego zabiegu pielęgnacyjnego.

 

Dlaczego pies boi się wody? 

Można rzec, że szczęśliwy jest właściciel, którego pies uwielbia zabiegi upiększające, wykazuje odwagę i chęć poddania się nim. Niestety, nie każdy pies zachowuje się w ten sam sposób. Wiele z nich unika wody jak tylko może i żadna siła, ani nawet oferowana nagroda nie jest w stanie ich przekonać, by choć jedna kropla dobrowolnie spadła na psią sierść. Na sam widok wody reakcje psów są bardzo różne. Niektóre z wielką radością wskakują do kąpieli, bo sprawia im ona niesamowitą frajdę, inne wykazują jedynie niepokój, jeszcze inne strach który powoduje, że całe psie ciałko trzęsie się jak galareta. Istnieją też takie, które są wręcz agresywne wobec swojego opiekuna, który różnymi sposobami próbuje nakłonić je do kąpieli.  Co więc jest powodem, że niektóre psy panicznie boją się wody?  Odpowiedź na to pytanie nie może być jednoznaczna, tak jak różne bywają życiowe doświadczenia psów. To ono skutkuje takim właśnie zachowaniem, a przyczyny tego mogą być różne:

  1. Przykre doświadczenie z wodą lub samym procesem kąpieli z przeszłości

Częstym powodem, że pies wzbrania się przed kąpielą, są pozostawione w jego pamięci wspomnienia z przeszłości. Jeśli został adoptowany, nie wiadomo co wcześniej przeżył, jaka jest historia jego życia, łatwo można się domyślić, że z pewnością ma albo złe skojarzenia z wodą albo jej nie zna, a instynkt podpowiada mu, że woda może być zagrożeniem, więc zaczyna się bronić. Oczywiście nie tylko psy schroniskowe mają problem z kąpielą. Nawet te najbardziej rasowe psy z rodowodem lub psy ras, które lubią wodę mają prawo reagować dużym stresem na widok prysznica, jeśli doświadczyły wcześniej niemiłych przypadków kąpieli. Mogło być to poparzenie gorącą wodą, dostanie się jej lub szczypiącego szamponu do nosa, uszu czy oczu psa, poślizg w wannie, co spowodowało, że zwierzak stracił równowagę  lub także bolesny upadek. Jeśli przed kąpielą pies poddany został innym zabiegom, które zostały wykonane nieprawidłowo, np. zbyt krótkie obcięcie paznokci (lub przy tym zranienie), po kontakcie z wodą odczuwa ból, więc kąpiel staje się dla niego nieprzyjemnym doświadczeniem.

  1. Stresująca atmosfera wokół kąpieli

Niestety, kąpiel jest zabiegiem, który raczej nie jest czynnością dobrowolną, przeprowadzoną z inicjatywy czworonoga. Inaczej wygląda sytuacja, gdy pies podczas wakacji czy spaceru sam odczuje potrzebę zamoczenia się w zbiorniku wodnym, wskakuje do niego i tryska radością pluskając się w wodzie. W przypadku kąpieli domowej, pies nie ma wyboru, bo często jest zmuszony do niej, nawet jeśli akurat nie ma na to ochoty. W przypadku, jeśli zwierzę jest oporne i broni się przed wodą, towarzyszy temu nerwowa atmosfera, ponieważ opiekun może na wszelkie możliwe sposoby stara się skłonić je do uległości, czasem krzycząc, używając siły lub jedynie kumulując w sobie negatywne emocje, które pies wyczuwa. Jednak szczególnie stresującą może być kąpiel przeprowadzana w salonach pielęgnacji dla zwierząt, gdy właściciel zostawił psa w rękach personelu, a sam w międzyczasie udaje się na zakupy. Wówczas pies przeżywa podwójny stres, co może odbić się na jego psychice.

  1. Strach przed nieznanym

Dla psów, które nie miały jeszcze wcale lub częstych doświadczeń z kąpielą, może ona być kojarzona jako zagrożenie, zwłaszcza gdy towarzyszy temu zanurzenie pod wodą i namydlanie szamponem. Taka sytuacja, nie znana im wcześniej, może wywołać strach, co jest całkiem naturalną reakcją na coś czego się nie zna.

 

Jak poradzić sobie z psem, który unika kąpieli? Co zrobić, by pies polubił wodę?

  1. Stopniowo oswajaj psa z miejscem kąpieli, czyli łazienką, wanną, brodzikiem lub jego indywidualnym basenikiem. Zwierzę musi najpierw poznać pomieszczenie, gdzie będzie kąpane, zanim zetknie się w nim z wodą. Jednocześnie dobrze jest pozwalać mu wchodzić do suchej wanny lub baseniku kusząc smakołykami, jeśli jest to konieczne, aby pies wiedział, że może tam poczuć się bezpiecznie.
  2. Oswajaj psa z wodą

Kiedy widać, że pies czuje się dość swobodnie w łazience można zacząć przekonywać go do wody. Oczywiście wszystkie doznania z wodą także należy stopniować, aby nie zafundować psu przedwcześnie traumy. Chcąc przyzwyczaić zwierzaka do wody warto pozwolić mu zamoczyć łapki w niewielkiej ilości wody, a następnie spróbować powoli odkręcać kran (małym strumieniem), tak by pies oswoił się z wodą. Kolejnym krokiem może być powolne, delikatne zwilżanie psiej sierści, począwszy od łapek i dalej poprzez kark, tylną część kręgosłupa, boki ciała i klatkę piersiową, a następnie brzuszek, aż pies przestanie obawiać się całkowitego zamoczenia.

  1. Zachowaj spokój podczas kąpieli czworonoga

Pamiętaj, że pies doskonale wyczuwa Twoje emocje. Jeśli emanujesz stresem i okazujesz zdenerwowanie, z pewnością udzieli się ono psu. Postępuj spokojnie, nie krzycz i nie zmuszaj siłą czworonoga do kąpieli, aby nie potęgować jego stresu.

  1. Stwórz przyjazną atmosferę do kąpieli

Przygotuj odpowiednio miejsce, gdzie pies będzie kąpany, zadbaj o szampon do kąpieli dla psów, o jego ulubiony ręcznik, do wody możesz włożyć psią zabawkę, którą zna i lubi, tak by stworzyć mu komfortowe warunki. Pamiętaj, że woda nie może być ani za gorąca ani za zimna, aby nie wywołać szoku termicznego. Warto na wszelki wypadek mieć ze sobą smakołyki, którymi w razie potrzeby zachęci się psa do kąpieli lub nagrodzi za odwagę. Staraj się wywołać miłą atmosferę, mów do psa miłym tonem, nie żałuj głaskania i pochwał. Jeśli w pewnym momencie pies poczuje strach, postępuj spokojnie, nie zmuszaj go siłą do czynności, w których pies czuje się niepewnie.

  1. Przygotuj psa do kąpieli i zadbaj o niego po kąpieli

Przed kąpielą dobrze jest dokładnie wyszczotkować sierść psa, aby zapobiec ewentualnemu skołtunieniu. Do mycia najlepiej używać delikatnego szamponu dla psów o naturalnym składzie. Podczas zwilżania psiej sierści trzeba pamiętać, aby woda ani szampon nie dostał się do oczu i uszu psa, ponieważ są one bardzo wrażliwe, a ich zamoczenie może doprowadzić do infekcji. Po kąpieli nie wolno zapominać o dokładnym osuszeniu psa miękkim ręcznikiem. W przypadku długiej sierści można użyć suszarki jeśli pies dobrze na nią reaguje, ustawiając na średni poziom temperatury i zachowując min. 20 cm odstęp od zwierzęcia.

 

Jak często myć psa?

Psy podobnie jak ludzie, powinny być kąpane nie tylko ze względu na piękny wygląd, ale przede wszystkim na zachowanie ich stanu zdrowia w dobrej formie. Nie wolno zapominać, aby po każdym spacerze dokładnie oczyścić ciało psa ze wszystkiego, co może znajdować się w jego sierści, czyli ewentualne kleszcze, czy np. resztki roślin, które przykleiły się do niego, ponieważ mogą być źródłem bakterii, które w rezultacie doprowadzą do rozwoju chorób. Brak kąpieli powoduje, że brudna skóra i sierść przetłuszczają się, powodują swędzenie, a to prosta droga do powstania stanów zapalnych lub infekcji.

Na częstotliwość psich kąpieli wpływa rodzaj sierści, aktywność na świeżym powietrzu, rasa czy też wiek psa. Istnieją oczywiście wyjątki i należy je rozpatrywać indywidualnie. Specjaliści uważają, że psy powinno się myć nie częściej niż co 3-6 miesięcy, a te spędzające czas na podwórku wystarczy myć raz lub dwa razy do roku. Inaczej wygląda sprawa psiaków domowych, które są regularnie wyprowadzane na spacer. W tym przypadku dużo zależy od rasy psa, a także od intensywności i miejsca spacerów. Przykładowo, labradory powinny zażywać kąpieli średnio raz w miesiącu. To wszystko za sprawą ich gładkiej, przylegającej do ciała sierści, natomiast psy rasy shih tzu, maltańczyki czy yorki myje się nawet raz na tydzień lub dwa, ponieważ ich sierść, przypomina ludzkie włosy, przez co brud łatwiej w nie wnika i szybciej się przetłuszczają. Częste mycie zatem im nie zaszkodzi, a wręcz pomoże w utrzymaniu lśniącej, jedwabistej sierści.

Zawsze należy dbać o czystą sierść czworonoga, ale ważne jest, aby nie przesadzić z ilością kąpieli, a codzienne kąpiele są wręcz zakazane, gdyż mogą one doprowadzić do obniżenia odporności, a przez to narazić go na częstsze infekcje. Każdy opiekun powinien wykazać się cierpliwością i poświęcić psu maksymalnie dużo czasu na oswojenie się z kąpielą. Jeśli jednak ten długotrwały trening nie przynosi efektów, być może wskazane jest, aby pomóc psu się wyciszyć i pozbyć niepotrzebnego stresu, podając mu odpowiednio wcześniej napój na uspokojenie dla psów Aqualapka. Jego receptura opiera się wyłącznie na naturalnych składnikach, więc nie ma obaw, że zaszkodzi zwierzakowi. Wręcz przeciwnie nie tylko go nawodni i odżywi, ale przede wszystkim sprawi, że psiak odstresuje się, przestanie się bać wody i spokojnie da się wykąpać. …a po kąpieli może otrzymać ulubiony smakołyk! – bo przecież zasłużył!