Skip to main content

Powszechnie wiadomo, że z problemem kleszczy ludzkość boryka się od wieków. Te krwiopijne pajęczaki mogą być nosicielami drobnoustrojów wywołujących groźne choroby, dlatego stanowią nie lada zagrożenie dla zdrowia i życia zarówno ludzi jak i zwierząt. Zmiany klimatu, jakie nastąpiły w ostatnich latach spowodowały, że uaktywniają się już nawet pod koniec lutego, gdy temperatury na zewnątrz stają się dodatnie. Kleszcze nie są łatwym przeciwnikiem. Niestety ze względu na swój rozmiar często bywają niewidoczne, a ich ukąszenia niewyczuwalne. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby właściciele psów byli świadomi skutecznych sposobów ochrony swoich pupili przed tymi pasożytami.

 

Sposoby zapobiegania ukąszeniu przez kleszcza

Bytujący kleszcz w skórze swojego żywiciela może być nie tylko nieprzyjemnym doświadczeniem, powodującym dyskomfort u zwierzęcia, ale przede wszystkim stanowić powód do niepokoju o jego zdrowie. Dlatego postępuj według poniższych wytycznych:

Stosuj preparaty odstraszające kleszcze, które są dostępne na rynku w różnych formach użycia, jak  np. tabletki, spraye, krople na kark czy szampony. Wybierz odpowiedni preparat w zależności od potrzeb i preferencji, upewniając się, że jest on bezpieczny dla psa i skuteczny w odstraszaniu kleszczy.

Załóż zwierzakowi obrożę przeciwkleszczową przed każdorazowym wyjściem na zewnątrz. Działa ona na zasadzie uwalniania substancji odstraszających, które zniechęcają kleszcza do psa. Pamiętaj jednak, żeby regularnie sprawdzać stan obroży i wymieniać ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Sprawdzaj psią skórę i futro bardzo dokładnie po każdym spacerze. Szczególną uwagę zwróć na okolice uszu, szyi, pachwin i brzuch, gdzie kleszcze lubią się gnieździć. Takie działanie jest podstawą do wczesnego ich wykrywania i pozwala w porę uniknąć ewentualnego zagrożenia. Jeśli zauważysz kleszcza, natychmiast go usuń, używając do tego odpowiednich narzędzi, takich jak specjalne pęsety kleszczowe lub inne przyrządy do ich usuwania.

Unikaj spacerów w obszarach zarośniętych krzewami, gdzie występują wysokie trawy, zarośla, a także terenów leśnych. Może to zmniejszyć ryzyko ukąszenia. Kiedy wychodzisz z psem, staraj się trzymać go na smyczy i omijać tereny, gdzie kleszcze mogą się gromadzić.

Szczepienia przeciwko chorobom przenoszonym przez kleszcze, takim jak borelioza czy babeszjoza to równie skuteczne rozwiązanie. Skonsultuj się z weterynarzem, aby dowiedzieć się, czy szczepienie jest zalecane dla Twojego psa i jakie są jego korzyści.

 

Pamiętaj! Nie łącz metod zabezpieczenia przed kleszczami! Czasem opiekunowie zwierząt chcąc ochronić swojego pupila maksymalnie jak się da, łączą ze sobą różne metody, na przykład krople i tabletki. Nadmiar zabezpieczenia jednak nie zawsze jest dobry dla czworonoga, bo jego organizm może źle zareagować na zdwojone działanie środków przeciwpasożytniczych. Szczególnie istotne jest, aby nie łączyć ze sobą środków opartych na tej samej substancji czynnej, ze względu na ryzyko przedawkowania. Najlepiej wybrać jedną, sprawdzoną metodę, a w przypadku wątpliwości zawsze warto skonsultować się z weterynarzem. On z pewnością dobierze skuteczny środek ochronny, który nie zaszkodzi zwierzęciu.

 

Jak postępować w przypadku ugryzienia przez kleszcza?

Z pewnością każdy opiekun robi, co w jego mocy, aby ochronić swojego pupila przed tymi pajęczakami. Niestety, czasami pomimo wszelkich starań, zdarza się że kleszcz znalazł sposób, by wbić się w psie ciałko. Mogą tu wystąpić dwie sytuacje, a więc kiedy kleszcz bytuje już na czworonogu lub gdy go już nie ma, ale istnieje podejrzenie, że doszło do ugryzienia. Wówczas, nie panikuj lecz podejmij zdecydowane działania:

Usuń kleszcza jak najszybciej, jeśli zauważysz go w skórze lub na sierści czworonoga. Należy to zrobić ostrożnie, używając odpowiedniego narzędzia do ich usuwania, takiego jak: specjalna pęseta lub szczypce do kleszczy. Nigdy nie ściskaj ciała kleszcza i nie wyrywaj go na siłę, ponieważ może to spowodować uwalnianie do organizmu dodatkowych toksyn.

Zdezynfekuj miejsce ukąszenia po usunięciu kleszcza lub w przypadku podejrzenia, że mógł wcześniej ukąsić zwierzę, ale został już usunięty przez psa. Wtedy zaleca się dokładne oczyszczenie obszaru ugryzienia wodą i mydłem, a następnie zastosowanie środka odkażającego, takiego jak spirytus salicylowy lub płyn antyseptyczny. Dezynfekcja pomoże zapobiec infekcji oraz zmniejszyć ryzyko wystąpienia miejscowego stanu zapalnego.

Obserwuj miejsce ukłucia przez kleszcza, aby upewnić się, czy nie wystąpiły ewentualne objawy infekcji, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk, wysypka, gorączka, bóle mięśni i stawów, czy zaburzenia neurologiczne. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z nich należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozuje, czy doszło do zakażenia organizmu, czy też nie. Ryzyko przeniesienia boreliozy czy odkleszczowego zapalenia mózgu istnieje, ale pod warunkiem że kleszcz był nosicielem drobnoustrojów.

Profilaktyka stanowi zatem podstawę w walce przeciw kleszczom. Jak wiadomo kleszcze wbijając się w skórę zwierzęcia mogą pozostawić toksyczne substancje, które wywołują groźne choroby i dolegliwości. Z tego względu warto co jakiś czas przeprowadzić bezpieczną detoksykację. Pomocne w tym będą również napoje Aqualapka, które nie tylko usuną z psiego organizmu niepożądane substancje, ale dzięki zawartości witamin z grupy B, pomogą zniechęcić kleszcze do potencjalnej “ofiary”. Mówi się, że dieta bogata w witaminę B świetnie sprawdza się jako odstraszacz tych pajęczaków. Witaminy z grupy B zmieniają skład wydzielanego potu, który jest mocno wyczuwalny przez kleszcze, a wówczas rezygnują one z ataku na takiego osobnika. Napoje Aqualapka znajdziesz wyłącznie w sklepie internetowym Aqualapka.