Skip to main content

Najnowsze statystyki pokazują, że życie psów wydłużyło się o ok. 3 lata w porównaniu do minionych 15 lat. Dzieje się tak dlatego, że coraz większą wagę przywiązujemy do jakości pożywienia, jakie serwujemy naszym czworonogom. Zbilansowana dieta, zapewniająca odpowiednią ilość witamin i minerałów, ma nie tylko działanie profilaktyczne, podnosi również jakość psiego życia, a nawet leczy istniejące dolegliwości.

Jakie znaczenie dla zdrowia psa ma witamina E?

Witamina E należy do grupy witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego psa. Warto zatem poznać jej dobroczynne właściwości:

  • Jest potężnym, rozpuszczalnym w tłuszczach przeciwutleniaczem, który zabezpiecza komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Dzięki temu powstrzymuje ciało zwierzęcia przed szybkim starzeniem, łagodząc zaburzenia poznawcze u starzejących się zwierząt i zapobiegając rozwojowi wielu chorób, które pojawiają się wraz z wiekiem. 
  • Kolejną zaletą jest ochrona zwierzęcia przed stresem oksydacyjnym. Ma to miejsce wtedy, gdy pies przez długi okres czasu spożywa wysoko przetworzoną (często zawierającą szkodliwe substancje, jak np. konserwanty) żywność, co zaburza jego ogólną równowagę w organizmie, powodując stan zapalny, a w rezultacie stres oksydacyjny. Jego objawami mogą być zmiany w zachowaniu, lęki, depresja, a nawet agresja. 
  • Wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego, zapobiegając infekcjom.
  • Ma działanie antynowotworowe, gdyż współdziałając z chemioterapeutykami może przyczynić się do lepszej terapii zwalczania nowotworów. 
  • Poprawia pracę układu krwiotwórczegowitamina E przyczynia się do produkcji substancji przeciwzakrzepowych, poprawia przepuszczalność błon komórkowych i zapobiega zlepianiu się czerwonych krwinek.
  • Ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania wzroku
  • Reguluje poziom glukozy we krwi, a więc jest szczególnie przydatna, gdy Twój pupil choruje na cukrzycę.
  • Działa wspomagająco w problemach skórnych, szczególnie w alergiach, atopowym zapaleniu skóry, czy infekcjach grzybiczych, dlatego witaminę E stosuje się jako suplement w leczeniu dermatologicznym.
  • Redukuje stany zapalne i tym samym wspiera leczenie różnych chorób. Szczególnie polecana dla osobników z dysfunkcją nerek, wątroby, jelit, zapaleniem mięśni i stawów.
  • Ma wpływ na jakość sierści psa. Dzięki witaminie E jest ona zdrowa, lśniąca i piękna. 
  • Wspomaga procesy trudno gojących się ran, dlatego jest niezbędna w procesie rekonwalescencji zwierząt.
  • Utrzymuje układ nerwowy w dobrej kondycji.
  • Jest pomocna w procesie reprodukcji zwierząt (by na świat przychodziły zdrowe i silne szczeniaczki).

 

Czym skutkuje niedobór witaminy E u psa?

Pierwszą, widoczną już na pierwszy rzut oka, oznaką niewystarczającej ilości witaminy E w codziennej diecie psa, są często problemy dermatologiczne, a więc słabej jakości sierść i szorstka skóra (nawet z obrzękami). Jeśli Twój pies wraz z niedoborem witaminy E nie spożywa selenu, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia miopatii, której objawami będą osłabienie mięśni, ospałość zwierzęcia, brak apetytu, utrudnione oddychanie, a nawet śpiączka. Brak witaminy E w organizmie skutkuje także rodzeniem się słabych szczeniaków, bądź nawet poronieniem. 

Czy dla psa groźny jest nadmiar witaminy E w organizmie?

Nadmiar witaminy E w organizmie czworonoga nie jest aż tak niebezpieczny, jak w przypadku witaminy A czy D. Witamina E uważana jest bowiem za najmniej toksyczną dla psa spośród wszystkich witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dla dorosłych osobników może stanowić po prostu dodatkowe źródło energii dla komórek. Wśród lekarzy weterynarii pojawiają się ostatnio jednak głosy, że u szczeniąt, nadmiar witaminy E może hamować wzrost i źle wpływać na kości oraz układ immunologiczny.

Przeczytaj także: 5 najlepszych ćwiczeń, dzięki którym Twój pies będzie zdrowy i szczęśliwy

Jaką dawkę witaminy E powinniśmy suplementować psu?

To zależy. Psy, tak jak ludzie różnią się wyglądem (wzrostem, wagą, rasą), wiekiem, jak również stanem zdrowia. Mają też różne zapotrzebowanie na aktywność fizyczną, a witamina E jest szczególnie ważna dla zwierząt o aktywnym trybie życia. Dlatego właśnie odpowiednią ilość witaminy E dla pupila, należy uzależnić od wszystkich powyższych czynników. Pamiętajmy, że aby witamina E została przyswojona przez organizm psa, musi być podawana z żywnością bogatą w tłuszcze. Im więcej tłuszczów znajduje się w pokarmie czworonoga, tym więcej potrzebuje witaminy E. 

Przeczytaj także: Podstawowa rola witaminy D dla psów – to każdy właściciel zwierząt powinien wiedzieć

 

Gdzie występuje źródło witaminy E?

Witaminę E znajdziemy m.in. w olejach roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, sojowy i olej z nasion kukurydzy. Występuje  także w mięsie drobiowym (zwłaszcza w kurczaku), tłustych rybach, takich jak: łosoś, makrela i sardynki oraz w kurzych jajach, zarodkach zbóż i ziarnach roślin oleistych.  

Jeśli dieta Twojego psa nie jest w pełni zbilansowana, można rozważyć podawanie mu suplementów bogatych w witaminy i minerały, które z pewnością będą dużym wsparciem w walce o zdrowy i młody wygląd. 

Napoje Aqualapka dla psów, oparte wyłącznie na naturalnych komponentach będą zatem idealnym wyborem. Zostały one przebadane pod kątem bezpieczeństwa (co potwierdzają certyfikaty), a więc bez obaw można wspomagać zdrowie czworonoga, podając mu napój w wersji energetycznej lub na uspokojenie. Oba zawierają witaminę E oraz inne składniki odżywcze, które zadbają nie tylko o wygląd zewnętrzny, ale także o wewnętrzną kondycję pupila. 

Warto dbać o różnorodność w diecie, aby zapewnić naszemu zwierzakowi odpowiednią ilość witaminy E, ponieważ jest ona równie ważna dla organizmu chorych jak i zdrowych zwierząt!