Zmiany klimatu przyczyniają się do wzrostu temperatur, co jest szczególnie odczuwalne w okresie wakacyjnym. Zwierzęta muszą zmagać się z upałami, które mogą osiągnąć nawet 35 °C. Aby ochronić je przed przegrzaniem, należy pamiętać o kilku prostych zasadach, które pomogą im przetrwać te gorące dni bezpiecznie i komfortowo.
W jaki sposób psy próbują schłodzić się w czasie upałów?
Intensywne słońce i wysokie temperatury stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia czworonogów. Nie posiadają one wydajnego systemu chłodzenia organizmu i bardzo łatwo się przegrzewają. Termoregulację ciała zapewniają sobie poprzez ziajanie, szybko oddychając z otwartym pyszczkiem. Proces ten pozwala na parowanie wody z powierzchni wystawionego języka i górnych dróg oddechowych. Dysząc, zwierzak odprowadza ciepło także przez łapy i uszy. Gruczoły potowe psa znajdują się jedynie na opuszkach łap, dlatego chłodzenie organizmu poprzez pocenie jest u nich tak bardzo ograniczone. Innym sposobem na ochłodę jest również kopanie dołków, aby tam się schronić, co nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem właścicieli ogrodów. Jednak gdy temperatura na zewnątrz rośnie, te naturalne metody chłodzenia mogą okazać się niewystarczające.
Jak pomóc psu przetrwać upały?
Wysokie temperatury stanowią nie lada wyzwanie dla czworonożnych stworzeń. Oto kilka wskazówek, które pomogą chronić Twojego psa w upalne dni:
Zapewnij psu stały dostęp do świeżej wody – Upewnij się, że Twój pupil w każdej chwili będzie mógł się napić. Woda powinna być chłodna i świeża. Gdy jest gorąco może się szybko ogrzać, dlatego warto sprawdzać jej temperaturę i uzupełniać miskę.
Unikaj wychodzenia z psem w najgorętszych godzinach – Staraj się zrezygnować ze spaceru w środku dnia, kiedy słońce jest najmocniejsze, ponieważ mógłby dotkliwie poparzyć sobie łapy, a nawet doznać udaru. Zaplanuj wyjścia wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, gdy powietrze jest chłodniejsze. Nie zapomnij o zabraniu ze sobą butelki z wodą i poidełkiem.
Zwróć uwagę na podłoże w czasie spaceru – Asfalt i inne twarde powierzchnie mogą się nagrzać do tego stopnia, że spowodują urazy kończyn u zwierzęcia , dlatego warto sprawdzić wcześniej chodnik dłonią, czy nie jest zbyt gorący. Aby ochronić łapy przed rozgrzanym podłożem można zainwestować w ochronne buty dla psa z termoizolacją.
Zrezygnuj z kagańca – Podczas upałów nie powinno się go zakładać psu, ponieważ ogranicza możliwość chłodzenia się i picia (niewskazany jest nawet ten funkcjonalny). Nie należy także stosować kolczatek i metalowych obroży, które po nagrzaniu słońcem będą parzyć zwierzaka.
Zapewnij psu dostęp do cienia – W czasie pobytu na zewnątrz, czworonogi muszą mieć dostęp do miejsc zacienionych, gdzie mogą schronić się przed słońcem. Drzewa, gęste krzewy, parasole ogrodowe, czy specjalne namioty dla zwierząt to świetne rozwiązania.
Zadbaj o niską temperaturę w mieszkaniu – Kiedy na dworze słupki wskazują nawet 30 °C, w mieszkaniach staje się niebezpiecznie gorąco, co negatywnie wpływa na samopoczucie zwierząt. W myślą o zapewnieniu psu komfortu, postaraj się utrzymać w domu chłodną temperaturę przy użyciu klimatyzacji lub wentylatorów. Jeśli nie masz takiej możliwości, zasłoń okna. To również zapobiegnie nagrzaniu wnętrza. Dodatkowo, na podłodze możesz położyć zimny, mokry ręcznik lub zostawić otwarte drzwi do łazienki, aby piesek mógł odpocząć na chłodnych kafelkach.
Użyj maty chłodzącej dla zwierząt – Mata chłodząca to doskonały sposób, aby zapewnić psu ulgę w czasie upałów. Można umieścić ją w legowisku lub na podłodze. Nie stanowi dużego wydatku, a dla psów o gęstej i długiej sierści jest wręcz niezbędna. Mata wypełniona jest specjalnym czynnikiem chłodzącym, który pod wpływem wagi psa aktywuje się i daje przyjemne odczucie chłodu. Przez 4 godziny jest w stanie utrzymać nawet o 10 °C niższą temperaturę od otoczenia. Przed użyciem należy ją schłodzić w lodówce lub zimnej wodzie.
Wykorzystaj basen dla psa – Inwestycja w mały zbiornik kąpielowy, który można napełnić letnią wodą to fantastyczny sposób na schłodzenie czworonoga. Większość uwielbia pluskać się w wodzie, co jest nie tylko formą ochłody, ale również świetną zabawą.
Ogranicz psu aktywność fizyczną – W bardzo gorące dni zrezygnuj z nadmiernej aktywności ruchowej pupila, aby nie doprowadzić do przegrzania, nawet jeśli pies pozostaje w cieniu. Psy często instynktownie wolą odpoczywać przez większą część dnia, czekając na ochłodzenie wieczorem.
Zadbaj o właściwą pielęgnację psa – Bardzo ważne jest, aby w tym okresie zatroszczyć się o futro i skórę czworonogów. Podczas upałów psy intensywnie linieją, dlatego warto codziennie wyczesywać sierść, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas.
Obserwuj swojego pupila – Niektóre rasy psów, jak te z krótkim pyskiem, cięższą sierścią, szczeniaki, starsze lub z nadwagą są bardziej narażone na przegrzanie. Reaguj na jakiekolwiek oznaki niepokoju lub dyskomfortu.
Czego absolutnie nie robić w czasie upałów?
- Nigdy, nawet na chwilę i przy uchylonym oknie nie zostawiaj psa w samochodzie. Temperatura w nagrzanym aucie może osiągnąć nawet 50 °C, a więc wystarczy moment, aby doszło do przegrzania i udaru cieplnego.
- Nigdy nie polewaj rozgrzanego psa zimną wodą. Może to spowodować szok termiczny.
- Unikaj rozgrzanych chodników i asfaltu (ich temperatura może wynosić nawet 60°C)
- Nie przywiązuj psa pod sklepem, planując nawet niewielkie zakupy. Przebywanie w bezpośrednim słońcu może być dla niego bardzo niebezpieczne.
- Nie wrzucaj do miski z wodą kostek lodu, ponieważ może to doprowadzić u psa do zapalenia gardła i anginy.
- W czasie upałów zrezygnuj z podawania tłustego, ciężkiego jedzenia i zastąp je lekką, zbilansowaną suchą karmą.
Nawodnienie to podstawa!
W trosce o utrzymanie czworonożnego przyjaciela w dobrej kondycji należy codziennie dostarczać mu odpowiednią ilość płynów, a w czasie upałów ta dawka może być zwiększona. Woda powinna być zawsze czysta, schłodzona i znajdować się w zasięgu psiego wzroku. W czasie gorącego lata już po paru godzinach bez picia u psa może dojść do odwodnienia, utraty przytomności i udaru, co niestety może być tragiczne w skutkach. Dopełnieniem kuracji nawadniającej są również funkcjonalne napoje dla psów Aqualapka. Dzięki ekstraktom roślinnym, witaminom i minerałom doskonale zregenerują organizm zwierzaka, zadbają o jego wzmocnienie i odżywienie. Zarówno wariant na uspokojenie jak i Dogo-Dent to idealne rozwiązanie na upalne dni!
Przeczytaj także: Czy Twój pies pije wystarczająco dużo wody? Jak monitorować nawodnienie psa?