Do niedawna opieka stomatologiczna nad psami nie była tak powszechnie zalecana. Nawet dzisiaj wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest pielęgnacja zębów psa. W rezultacie prawie 80% psów domowych w starszym wieku zapada na choroby przyzębia (choroby dziąseł) w wyniku gromadzenia się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Ubytki nie są tak powszechne, ale również występują. Przyjrzyjmy się, jak rozpoznać oznaki próchnicy, co można z nimi zrobić i, co najważniejsze, jak całkowicie zapobiec ich występowaniu.
Jak psy mogą dostać próchnicy?
Większość zębów u psa ma kształt stożka, a między nimi występują szerokie przestrzenie. Dlatego rzadko zdarza się, aby cząsteczki jedzenia zatrzymywały się między nimi i powodowały próchnicę. Często widzimy próchnicę u mniejszych ras, u których zęby są stłoczone w szczękach, takich jak Chihuahua i kawalerki królewskie. Rasy o płaskich pyskach, takie jak mopsy, bostońskie teriery i pekińczyki, są szczególnie podatne na próchnicę.
Inne przyczyny, dla których próchnica może rozwijać się u psów, obejmują:
- Psy mogą zużywać swoje zęby przez lata intensywnego gryzienia i obgryzania. U niektórych psów może to odsłonić miazgę zęba, dając bakteriom możliwość dostania się do krwiobiegu.
- Ze względu na genetykę szkliwo ich zębów może być dość słabe i zużywać się przez lata. Może to również wystąpić w przypadku złego odżywienia i niektórych stanów zdrowia.
- Dieta bogata w węglowodany nie jest korzystna dla ich zębów.
- Stany zdrowia, takie jak otyłość i cukrzyca, mogą również wpływać na zdrowie jamy ustnej.
- Jeśli twój pies już cierpi na choroby dziąseł, to powoduje cofanie się ich i odsłanianie szkliwa zęba.
Czy szczenięta mogą mieć próchnicę?
Zęby stałe u zwierząt zaczynają rosnąć około 6 miesiąca życia, a osiągają dorosłość w okolicach 18 miesiąca. Daje im to bardzo mało czasu na rozwijanie próchnicy, dlatego szczenięta nie mogą mieć próchnicy.
Jednakże, u szczeniąt bardziej prawdopodobne jest wystąpienie problemów z zębami, takich jak uszkodzenia (nawet pęknięcia) spowodowane gryzieniem twardych powierzchni i zabawek. Niektóre szczenięta mogą mieć nawet opóźniony wzrost zębów stałych lub nie pozbywają się mlecznych zębów.
Objawy, że Twój pies ma próchnicę
Rozpoznawanie próchnicy u psa może być trudne. Dzieje się tak, ponieważ bakterie, które powodują próchnicę, znajdują się w miejscach trudno dostępnych lub trudno widocznych. Rzadko występują w przednich zębach.
- Zwróć uwagę na przebarwienia na psich zębach. Wczesne stadia próchnicy zwykle wyglądają jak brązowe lub żółte przebarwienia.
- Próchnica może być bolesna, zwłaszcza jeśli zaawansowała się do tego stopnia, że odsłoniła miazgę zęba. Twój pies będzie dawał znaki dyskomfortu, takie jak drapanie się po pysku lub gryzienie tylko z jednej strony.
- Obrzęk wokół jamy ustnej lub krwawienie.
- Innym wczesnym objawem złego stanu zdrowia jamy ustnej jest nieświeży oddech.
Regularne wizyty u weterynarza powinny obejmować konsultację dentystyczną. Twój weterynarz będzie w stanie zidentyfikować rozwijającą się próchnicę na wczesnym etapie i leczyć ją, zanim spowoduje dyskomfort u Twojego psa.
Czy psy cierpią na próchnicę? Jak przebiega rozwój próchnicy?
Tak, próchnica zębów może występować u psów, jeśli zaniedbuje się ich higienę jamy ustnej. Istnieje około 5 etapów rozwoju próchnicy:
-
Rozpoczyna się od gromadzenia się płytki nazębnej i bakterii lub oznak, że ochronna warstwa szkliwa zęba Twojego psa ulega erozji. Powinieneś zwrócić uwagę na plamy na ich zębach, które mogą mieć różne odcienie od brązu do szarości.
-
W drugim etapie uszkodzone jest szkliwo oraz warstwa pod nią, czyli zębina. Zębina to bardziej porowata warstwa zębów, która jest wrażliwa na temperaturę.
-
Gdy próchnica dociera do miazgi zęba, blisko nerwu, będzie to bolesne dla Twojego zwierzaka.
-
Jeśli próchnica postępuje dalej, zauważysz, że na koronie zęba tworzy się dziura.
-
W ostatnim etapie korzeń zęba jest odsłonięty, a większa część samego zęba jest zniszczona.
Co można zrobić w przypadku próchnicy u psów?
Jak pozbyć się próchnicy u psów?
Natychmiast umów się na wizytę u weterynarza, nie można leczyć próchnicy u psa w domu. Weterynarz wykona zdjęcie rentgenowskie, aby ocenić sytuację i przystąpić do leczenia w zależności od zaawansowania próchnicy.
W wczesnych stadiach weterynarz może być w stanie po prostu oczyścić próchnicę i nałożyć środek wiążący. Pozostałe zęby muszą być oczyszczone lub zeskrobane, aby usunąć wszelkie nagromadzenie się płytki nazębnej. W przypadku próchnicy, która dotarła do wewnętrznej warstwy zębiny, zostanie ona oczyszczona, a następnie zostanie nałożona plomba. Jeśli próchnica zaawansowała się do korzenia zęba, Twój zwierzak może potrzebować leczenia endodontycznego (kanałowego). Jeśli jest jeszcze gorzej, ząb będzie musiał zostać usunięty.
Jak niebezpieczna jest próchnica u psów?
Większość rodzajów chorób jamy ustnej może być dość bolesna. Niestety wiele innych schorzeń zdrowotnych zaczyna się właśnie od jamy ustnej. Bakterie w niej obecne mogą dostać się do krwiobiegu i rozprzestrzeniać się do głównych narządów ciała.
Na przykład niektóre bakterie wydzielają pewne endotoksyny zwane LPS (lipopolisacharydy), które jeśli dostaną się one do krwiobiegu, mogą powodować stan zapalny w organizmie i wpływać na układ odpornościowy, a także przyczyniać się do wystąpienia przewlekłych chorób, takich jak cukrzyca.
Choroby jamy ustnej mogą także wpływać na inne główne narządy, takie jak układ oddechowy/płuca, wątroba i nerki.
Kolejną kwestią jest to, że większość zabiegów dentystycznych u zwierząt domowych wymaga zastosowania znieczulenia, a to, jak dobrze Twój zwierzak to zniesie, zależy od jego ogólnego stanu zdrowia.
Jak można zapobiec próchnicy u psów?
Najlepszym sposobem na uniknięcie chorób jamy ustnej jest utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej od młodego wieku. Przyzwyczaj swojego szczeniaka do obchodzenia się z zębami i staraj się uczynić to pozytywnym doświadczeniem.
Szczotkuj codziennie: Istnieją specjalne szczoteczki i pasty do zębów przeznaczone dla zębów psów. Nigdy nie używaj pasty do zębów przeznaczonej dla ludzi u swojego psa, ponieważ zawiera fluor i ksylitol, które są toksyczne dla psów. Szczotkowanie zębów psa usuwa cząsteczki jedzenia zaklinowane między nimi, co utrudnia rozwijanie się złych bakterii. Jeśli Twój zwierzak nie jest zainteresowany szczoteczką, możesz spróbować użyć chusteczek do zębów.
Wypróbuj wodę do picia dla psów: Woda dentystyczna Aqualapka ma w swoim składzie niezwykle ważne substancje takie jak cynk i chlorofil, które pomagają zapobiegać próchnicy. Zawiera także składniki, które zabijają bakterie i zapobiegają nieświeżemu oddechowi. Woda Aqualapka ma różne smaki, które uwielbiają psy, np. mięta i wanilia.