Skip to main content

Chlorofil, który tłumaczy się na grecki jako “zielony liść”, występuje naturalnie w roślinach. Odgrywa kluczową rolę w umożliwianiu roślinom przyswajania energii ze światła słonecznego. Ludzie stosują suplementy chlorofilu jako superżywność, uważając, że przyczynia się on znacząco do naszego zdrowia. A co z psami? Czy psy mogą przyjmować chlorofil?

Odpowiedź brzmi tak. W rzeczywistości chlorofil często jest podawany jako suplement odżywczy wielu zwierzęcym towarzyszom, w tym koniom, kotom, a nawet królikom!

Odwodnienie u psów: objawy, symptomy i zapobieganie

Jakie korzyści żywieniowe przynosi chlorofil zwierzętom domowym?

 

Chlorofil ma dostarczać naszym zwierzętom niemal takie same korzyści żywieniowe, jakie przynosi ludziom. Niektóre z nich to:

 1. Jest źródłem wielu składników odżywczych

Chlorofil dostarcza różnych witamin i minerałów, w tym wapnia, żelaza, kwasu foliowego oraz witamin A, E i K.

 1. Wspomaga detoksykację i wzmacnia odporność

Chlorofil pomaga w produkcji erytrocytów, które są niezbędne do procesu detoksykacji. Transportują one tlen, który usuwa toksyny i szkodliwe nagromadzenia z organizmu. Jedną z jego najlepiej znanych właściwości jest ochrona przed niewydolnością nerek (wywołaną toksynami). Im lepiej natleniona jest krew, tym lepsza zdolność organizmu do walki z infekcjami.

 1. Wprowadza pozytywne zmiany w organizmie

Chlorofil jest uważany za pomocny w lepszym gojeniu się ran, ponieważ przygotowuje organizm do przyspieszenia regeneracji tkanek. Redukuje także stan zapalny w organizmie i ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, obniżając poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Chlorofil odgrywa rolę w syntezie kolagenu i jest uważany za korzystny dla układu oddechowego i moczowego.

 1. Wspomaga trawienie i jest korzystny dla skóry oraz sierści

Chlorofil ma właściwości prebiotyczne i pomaga poprawić proces trawienia. Poprawia także zdolność organizmu do wchłaniania składników odżywczych. Dostarcza również zwierzęciu mangan, fosfor i potas, co sprawia, że skóra i sierść zwierzęcia pozostają zdrowe.

Podręcznik dla początkujących na temat wapnia dla psów: niedobory, dawkowanie i najlepsze źródła

 1. Inne korzystne właściwości chlorofilu obejmują:

(Zgodnie z informacjami od Deva Khelsa VMD, jak podano w magazynie “Dog’s Naturally“)

 • Zapobiega łączeniu się karcynogenów z DNA i głównymi narządami.
 • Jest uważany za przeciwutleniacz.

Przeczytaj także: Top 5 ćwiczeń, które utrzymają Twojego psa zdrowym i szczęśliwym.

Z jakich źródeł psy mogą przyjmować chlorofil?

Na podstawie przedstawionych wyżej korzyści już wiesz, że chlorofil będzie korzystnie wpływać na zdrowie Twojego pupila. Oto kilka popularnych sposobów, aby włączyć chlorofil do diety Twojego zwierzaka. Wypróbuj je, aby sprawdzić, które z nich Twój pupil preferuje!

 1. Wodorosty

Ta roślina wodna posiada wiele odmian chlorofilu, ponieważ jej barwnik jest bardziej skomplikowany niż roślin lądowych. Niektóre wodorosty są przetwarzane jako suplementy dla zwierząt domowych.

 1. Spirulina

To pochodna glonów. W określonych dawkach jest niezwykle korzystna zarówno dla zwierząt, jak i ludzi. Jednak w nadmiarze może być toksyczna, dlatego często podaje się ją w starannie odmierzanych ilościach i najlepiej wymieszaną z wodorostami.

 1. Pewne trawy

Trawy, takie jak pszenica, lucerna i jęczmień, mogą być podgryzane przez zwierzęta i stanowią również źródło chlorofilu. Psy często przegryzają trawę i mogą robić to samo z tymi trawami. Jedynym problemem jest trawienie chlorofilu. W związku z tym, że trawa nie jest łatwo trawiona przez psy, nie ma pewności, ile chlorofilu organizm jest w stanie wchłonąć. Natomiast, jedzenie trawy z trawników może być dość niebezpieczne dla Twojego zwierzaka z powodu chemikaliów używanych do opryskiwania trawników przez wiele osób.

 1. Zielone, liściaste warzywa

Dodawanie warzyw do diety Twojego zwierzaka to kolejny świetny sposób, aby dostarczyć chlorofil do ich organizmu. Warzywa takie jak jarmuż, szpinak, brokuły, kapusta, a nawet pietruszka są źródłami chlorofilu.

 1. Napój Aqualapka dla psów

W napojach Aqualapka chlorofil to główny składnik bazowy. Jest to prosty sposób na dostarczenie chlorofilu Twojemu zwierzęciu. Ilość chlorofilu zawarta w napojach jest bezpieczna do codziennego spożycia. Dodawanie suplementów odżywczych do wody swojego zwierzaka to doskonała opcja dla wybrednych zwierząt, które mogłyby mieć problem ze spożywaniem chlorofilu w inny sposób.

Jak wybrać najlepszą wodę dla mojego psa

Porozmawiaj z weterynarzem lub specjalistą ds. żywienia psów o innych sposobach, w jakie można wprowadzić chlorofil do diety Twojego zwierzaka.

Zapewnij swoim zwierzakom odżywczą dietę z Aqualapka

Zobacz sklep Aqualapka