Skip to main content

Kiedy przychodzi czas na wybór karmy dla czworonożnych pupili pojawia się dylemat którą wybrać: suchą czy mokrą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku.

Czym różni się karma sucha od mokrej?

Kluczowym czynnikiem różnicującym oba rodzaje karmy jest zawartość wody. Sucha karma może zawierać jej ok. 8 -14%, natomiast mokra nawet 70-85% . W zależności od producenta, skład psiej żywności może różnić się także pod względem wartości odżywczej i energetycznej.  Sucha karma jest zazwyczaj bogatsza w węglowodany i błonnik, z kolei mokra karma w białko. Bez względu na wybór,  jedna i druga powinna zapewnić psu pełnowartościowe składniki odżywcze.

Rodzaje karmy dla psów – jakie są ich zalety i wady?

Zalety suchej karmy:

  • Wydajna – Zawiera więcej kalorii, dlatego pies nie musi zjadać jej w dużych ilościach, aby zapewnić sobie potrzebną dawkę energetyczną. Już mała ilość tego pokarmu w pełni go nasyci. 
  • Przyjazna środowisku – Zazwyczaj sprzedawana jest w większych opakowaniach, co wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska niepotrzebnymi odpadami. 
  • Wygodna w użyciu – Gdy kawałek wypadnie podczas napełniania miski lub spożywania przez psa, z pewnością nie pobrudzi podłogi. Nie zostawia plam i z łatwością można sprzątnąć resztki. Bardzo praktyczna w użyciu w czasie podróży lub spaceru.
  • Długi termin przydatności do spożycia – Dzięki mniejszej zawartości wody, twarda konsystencja nie psuje się zbyt szybko. 
  • Łatwo się przechowuje – Dłużej zachowuje świeżość, a więc wystarczy trzymać ją w zamkniętym pojemniku w temperaturze pokojowej. 
  • Sprzyja zachowaniu zdrowia jamy ustnej psa – Twarda struktura pomaga w ścieraniu płytki nazębnej, naturalnie czyszcząc zęby, co może zmniejszyć ryzyko chorób jamy ustnej i w rezultacie innych schorzeń.
  • Odporna na skażenia bakteryjne – Rzadziej ulega zainfekowaniu bakteriami niż mokra, jest więc bezpieczniejsza dla zdrowia czworonoga.
  • Niższa cena i dostępność na rynku są atutami suchej karmy.

Wady suchej karmy: 

  • Może sprzyjać odwodnieniu – Zwiększa pragnienie po spożyciu, bo nie zawiera wystarczająco dużo wilgoci. Z tego względu zwierzę musi pić odpowiednio więcej, by nie ulec odwodnieniu.
  • Bardziej kaloryczna – Częste spożywanie dużej ilości kalorii sprzyja szybszemu przybieraniu na wadze przez psa. 
  • Trudniejsza w rozgryzaniu – Ze względu na twardą strukturę, niewskazana jest dla psów o słabych zębach, m.in. szczeniąt i starszych osobników. Spożywanie tego rodzaju karmy może sprawiać pieskowi ból, a połykanie niedostatecznie rozdrobnionych kawałków może doprowadzić do problemów trawiennych.   
  • Ciężkostrawna – Może wywołać problemy trawienne u psów z delikatnym układem pokarmowym. 
  • Nie zawsze preferowana przez psy – Mogą jeść jej zbyt mało, co może skutkować niedożywieniem.

Zalety mokrej karmy:

  • Smaczniejsza, bardziej aromatyczna, lubiana przez psy. 
  • Wysoka zawartość wody pomaga uzupełnić zapotrzebowanie na płyny. Pobierając wodę z pożywienia, pies nie musi już tyle pić w ciągu dnia. 
  • Bogatsza w białko, dzięki większej zawartości mięsa polecana dla psów wymagających odżywczej diety wysokobiałkowej.
  • Łatwiejsza do spożycia, zalecana dla psów z chorymi zębami, szczeniąt i starszych, gdyż jest miękka i łatwiej ją przeżuć.

Wady mokrej karmy:

  • Ma krótki termin przydatności do spożycia, przez co jest mniej trwała i należy przechowywać ją w chłodnym miejscu (co nie jest wygodne dla właścicieli psów).
  • Szybciej ulega skażeniom bakteriami, które łatwiej mogą rozwinąć się w wilgotnym środowisku.
  • Większa zawartość tłuszczu podwyższa jej kaloryczność, może więc sprzyjać przybraniu psa na wadze, jeśli pochłania ją w większych ilościach.
  • Wyższa cena ze względu na bogatsze składniki.

Karma półwilgotna jako trzecia opcja?

Właściciele czworonogów czasem zastanawiają się, czy można podawać im jednocześnie karmę suchą i mokrą? Zasadniczo, nie nie ma ku temu przeciwwskazań, ale należy uważać, by nie przekroczyć zalecanej, dziennej ilości pokarmu. Mieszanie karm nie jest wskazane w przypadku, gdy zwierzę ma wrażliwy żołądek i problemy trawienne. Wówczas, takie zróżnicowanie może wywołać biegunkę lub zaparcia. Na rynku dostępny jest również trzeci wariant karmy dla psów typu semi-moist, czyli półwilgotna. Tu zawartość wody wynosi ok. 20-40 %. Dzięki delikatnemu procesowi produkcji jej skład charakteryzuje się wysoką zawartością mięsa i w pełni zachowuje wartości odżywcze. Podwyższona wilgotność uwydatnia jej smak (krokiety są miękkie i soczyste) i aromat, przez co jest chętnie wybierana przez przez zwierzaki. Ponadto, jest lekkostrawna i łatwa w rozgryzaniu, więc mogą ją spożywać szczenięta i psy w podeszłym wieku.

Czym kierować się przy wyborze karmy dla psa?

Podejmując decyzję o zakupie żywności dla czworonoga należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

Waga i aktywność fizyczna zwierzęcia: Psy z nadwagą, jak również te aktywne na co dzień, spędzające więcej czasu na zewnątrz mogą potrzebować większej ilości białka i innych składników odżywczych, które z reguły są obecne w mokrej karmie. Dla psów o niższej wadze, sucha karma będzie lepszym wyborem. 

Problemy zdrowotne psów: Czworonogom, które borykają się z chorobami zębów i dziąseł zaleca się podawanie mokrej karmy, ponieważ jest ona łatwiejsza do spożycia i skuteczniejsza w dostarczaniu niezbędnych wartości odżywczych. 

Preferencje smakowe pupila: Niektóre psy lubią smak i teksturę suchej karmy, podczas gdy inne wolą tę mokrą ze względu na intensywniejszy smak i aromat. Wybór będzie zależał w tym wypadku od ich indywidualnych upodobań. 

Koszty: Mokre karmy są zwykle droższe (ale lepsze jakościowo), co często wpływa na decyzję zakupową. 

Składniki odżywcze: Sucha karma, bogata w węglowodany może nie być najlepszym wyborem dla aktywnych psów, tak jak mokra, która ma więcej wody i białka (ale z kolei jest mniej trwała). Jeśli chodzi o zapotrzebowanie energetyczne, to przy spożywaniu nawet niewielkiej ilości suchej karmy, pies zyskuje dużą dawkę energii, natomiast by dostarczyć organizmowi tę samą wartość energetyczną z mokrego pożywienia, musiałby zjeść go dwa do trzech razy więcej.

Dieta psa powinna być zróżnicowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Bardzo pomocna może okazać się konsultacja z weterynarzem, który dostosuje racje żywieniowe do indywidualnych potrzeb Twojego pupila. Jednak odżywianie to nie wszystko, należy pamiętać o codziennym, właściwym nawodnieniu zwierzęcia. Woda utrzymuje bowiem równowagę elektrolitową, reguluje ciśnienie krwi i temperaturę ciała czworonoga,  jest również niezbędna do prawidłowego funkcjonowania każdej komórki organizmu. Jeśli piesek cierpi na schorzenia jamy ustnej, Napój Dogo-Dent Aqualapka może pomóc mu się z nimi uporać, a po posiłku zadba o świeży oddech. Z kolei Napój na uspokojenie Aqualapka zapewni mu odpowiednią porcję witamin w trosce o kondycję psychiczną i fizyczną.

Dowiedz się również: Jak wybrać idealną miskę dla Twojego psa? Funkcjonalność vs. styl