Skip to main content

Pojawienie się nowego członka rodziny w postaci futrzastego czworonoga z pewnością przepełni radością cały dom. Trzeba być jednak świadomym, że ten długo oczekiwany moment to nie tylko ekscytacja puchatą kuleczką, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność. Od teraz w rękach opiekuna spoczywa całe jego życie.

Jak się przygotować na przyjęcie małego pieska?

Zanim szczeniaczek zamieszka w domu, trzeba odpowiednio wcześniej się do tego przygotować. Należy pamiętać, że zmiana otoczenia, może być dla niego bardzo stresująca. Powinno się dołożyć wszelkich starań, aby poczuł się bezpiecznie i komfortowo, a zatem:

Przygotuj psi kącik, czyli wygodne, zaciszne miejsce do spania i odpoczynku. Zabezpiecz kable i urządzenia elektryczne, środki chemiczne, drobne przedmioty (które mógłby połknąć) czy toksyczne rośliny, tak by nie stanowiły zagrożenia dla jego zdrowia i życia.

Zakup wyprawkę dla szczeniaka, a więc akcesoria niezbędne do opieki nad pieskiem (legowisko, miski, smycz, obroża, szelki, zabawki, podkłady higieniczne, środki czystości, itp.). Poniżej znajdziesz więcej informacji na ten temat.

Zorganizuj wizytę szczeniaka u weterynarza i konsultację dietetyczną, aby zweryfikować stan jego zdrowia, rozpocząć program szczepień oraz omówić plan opieki zdrowotnej i żywieniowej. Dobrze jest również skompletować domową psią apteczkę.

Zaplanuj harmonogram dnia dla psa, czyli podstawowe zasady, jak np. miejsce załatwiania potrzeb fizjologicznych, godziny karmienia i spacery. Rutynowe czynności pomogą mu szybciej przystosować się do nowego otoczenia.

Zadbaj o socjalizację psa, pozwalając na stopniowe zapoznanie się z nowym środowiskiem, ludźmi i innymi zwierzętami. Nagradzaj za pozytywne zachowanie, a jeśli trzeba skonsultuj się z behawiorystą, który pomoże ukształtować charakter szczeniaczka.

Wykaż się cierpliwością i zrozumieniem wobec pupila, aby zbudować więź między wami i umożliwić mu bezstresową adaptację do nowych warunków. Pamiętaj, że w pierwszych dniach będzie potrzebował Twojej obecności, dlatego pomyśl o urlopie, aby poczuł się zaopiekowany i nie bał się nowego miejsca.

Jak skompletować wyprawkę dla szczeniaka?

Zanim w domu pojawi się małe zwierzątko, z dużym wyprzedzeniem trzeba pomyśleć o wyposażeniu we wszystko, co niezbędne, aby zaspokoić psie potrzeby, a więc:

Legowisko dla szczeniaka – powinno być wygodne i dopasowane do rozmiaru pieska, tak by czuł się w nim komfortowo. Wewnątrz legowiska można położyć miękki kocyk i poduszkę.

Miski do picia i jedzenia – co najmniej dwie, oddzielnie na karmę i napoje,  dostosowane do wielkości czworonoga. Plastikowe powinny być solidne, aby szczeniak ich nie pogryzł, a stalowe dobrej jakości, aby nie zmieniły posmaku karmy i wody. Dobrze sprawdzą się także ceramiczne. Dodatkowo warto zaopatrzyć się gumową podkładkę pod miski, która zapewni im stabilność, a podłodze czystość.

Miski i poidełka podróżne – dobrze mieć także takie składane silikonowe. Dostępne są również opcje 2w1 lub 3w1, a więc butelka na wodę z wysuwanym poidełkiem lub butelka z miskami, z podziałem na karmę i napój.

Zabawki dla psa – które zabiją nudę, zajmą jego uwagę w razie potrzeby, a jednocześnie będą stymulowały rozwój. Mogą być one “przesiąknięte” znanymi zwierzęciu zapachami, aby dodać mu otuchy w trudnych chwilach.

Akcesoria do pielęgnacji zwierząt – w trosce o piękny wygląd powinno się zaopatrzyć w szczotkę do czesania sierści, szczoteczkę do zębów dla psa i specjalną pastę, aby jak najwcześniej zacząć przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych.

Środki higieniczne – czyli szampon hipoalergiczny dla psów, ręcznik, jak również podkłady higieniczne, które zapewnią czystość legowiska oraz woreczki na psie odchody (do użycia w czasie spaceru).

Akcesoria podróżne dla psa – mając na uwadze jego bezpieczeństwo podczas wyjazdu lub spaceru należy zakupić w odpowiednim rozmiarze szelki lub smycz, obrożę, do której można dołączyć adresówkę, z numerem telefonu opiekuna, transporter lub pasy bezpieczeństwa dla psa do auta. Można rozważyć też zakup ubranka, aby piesek nie zmarzł spacerując w chłodne dni.

Karma i suplementy dla psa – z myślą o jego zdrowiu trzeba zapewnić mu dobrze zbilansowane pożywienie i nawadnianie. Oprócz świeżej wody, warto podawać pieskowi napoje Aqualapka, które wspomogą trawienie, wzmocnią kości, zęby, mięśnie, wzrok, stan skóry i sierści oraz zatroszczą się o higienę jamy ustnej. W razie potrzeby wyciszą lub dodadzą energii. Bezpieczeństwo i skuteczność napojów Aqualapka potwierdzają uzyskane certyfikaty. Zdrowie czworonożnego przyjaciela jest przecież bezcenne!

Przeczytaj także: https://aqualapka.pl/czy-twoj-pies-pije-wystarczajaco-duzo-wody-jak-monitorowac-nawodnienie-psa/