Skip to main content

Jeśli jesteś właścicielem psa, wiesz, ile radości i energii wnosi do Twojego życia Twój futrzany przyjaciel. Jeśli więc Twój pies nagle staje się ospały i wydaje się, że brakuje mu zainteresowania zwykłymi zajęciami, może to być niepokojącym objawem. Letarg u psów jest częstym objawem wielu problemów zdrowotnych i niezwykle ważne jest, aby jak najszybciej znaleźć przyczynę i rozpocząć leczenie. 

W tym artykule omówimy niektóre z najczęstszych powodów, dla których psy stają się ospałe, w tym takie problemy, jak anemia, choroby serca i otyłość. Przeanalizujemy także różne możliwości leczenia, od naturalnych środków po leki i inne interwencje, które może zalecić Twój weterynarz.

Pod koniec tego posta będziesz wiedział, jak rozpoznać letarg swojego psa i jak sobie z nim poradzić, aby pomóc mu wrócić do pełnej życia i zabawy zabawy!

Przeczytaj także: 5 najlepszych ćwiczeń, dzięki którym Twój pies będzie zdrowy i szczęśliwy

 

Możliwe przyczyny, dla których Twój pies jest ospały

Różne problemy zdrowotne psów mogą powodować letarg (od drobnego do ciężkiego). Przyjrzyjmy się poniżej niektórym z najbardziej niepokojących.

1. Infekcje

Letarg Twojego futrzanego przyjaciela może być spowodowany infekcją – może to być robak sercowy, pasożyt zewnętrzny, infekcja bakteryjna lub wirusowa. Istnieje wiele powodów, dla których psy mogą popaść w letarg, ale najczęstszą przyczyną jest infekcja, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie oznaki choroby.

2. Niedokrwistość lub choroby metaboliczne

Choroby metaboliczne, takie jak niedoczynność tarczycy i cukrzyca, mogą również powodować letarg u psów, a często towarzyszą im również inne objawy. Anemia to kolejny stan, który może prowadzić do letargu. Wówczas we krwi psa jest za mało czerwonych krwinek, co może powodować ciemne stolce, siniaki i bladość dziąseł. 

3. Spożycie toksyn

Toksyny mogą powodować nudności i letarg u Twojego futrzanego przyjaciela. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę połknęło toksynę, ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z weterynarzem.

Nie czekaj i nie miej złudnej nadziei, że będzie lepiej – nawet jeśli nie masz pewności, czy Twój pies połknął coś szkodliwego, zawsze lepiej zachować ostrożność i zgłosić się do lekarza.

4. Odwodnienie lub problemy z oddychaniem

Letarg może również ustąpić z powodu odwodnienia, więc upewnij się, że zwierzę pije wystarczającą ilość wody. Ponadto trudności w oddychaniu również mogą powodować letarg, dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na wszelkie oznaki problemów z oddychaniem. 

5. Trauma lub lęk

Letarg może być również spowodowany urazem spowodowanym wypadkiem, dlatego ważne jest, aby po incydencie udać się do weterynarza i  upewnić się, że zwierzę otrzymało odpowiednie leczenie, a rany goją się prawidłowo. Nadmierny niepokój lub strach również mogą powodować letarg.

Twój weterynarz lub trener może udzielić przydatnych wskazówek i technik, które zmniejszą niepokój Twojego psa i poprawią jego ogólne samopoczucie.

Przeczytaj także: Odwodnienie u psów: oznaki, objawy i zapobieganie

Jak rozpoznać, że Twój pies jest ospały

Czasami nie jesteśmy w stanie od razu zauważyć zmiany we wzorcach zachowań naszych zwierząt. Oto lista typowych objawów letargu, na które należy zwrócić uwagę u psa:

 • Brak energii lub zapału do zwykłych zajęć
 • Zmniejszony apetyt
 • Oznaki bólu
 • Dziwne zachowanie
 • Niepokój lub niemożność uspokojenia się
 • Problemy żołądkowo-jelitowe

  Jak radzić sobie z letargiem u psów

  Jeśli Twój pies jest ospały, możesz podjąć kilka kroków, aby pomóc mu się zregenerować i odzyskać energię. 

  Zauważanie znaków

  Jeśli Twój pies wydaje się bardziej zmęczony niż zwykle lub ma problemy z nadążaniem za zwykłymi zajęciami, ważne jest, aby pozwolić mu odpocząć i uspokoić się. Unikaj zmuszania go do zabawy lub ćwiczeń, jeśli nie ma na to ochoty. Zwróć uwagę na inne nietypowe zachowania lub objawy i natychmiast skontaktuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz coś niepokojącego. 

  Jeśli Twój pies nie wykazuje żadnych innych objawów, daj mu dzień lub dwa na odpoczynek i regenerację. Jeśli stan nie poprawi się lub pogorszy, czas skontaktować się z weterynarzem w celu uzyskania pomocy. I pamiętaj, jeśli Twój pies doświadczy poważnych objawów, takich jak omdlenia lub zapaść, natychmiast zwróć się o pomoc weterynaryjną!

  Diagnoza weterynarza

  Kiedy zabierzesz psa do weterynarza z powodu letargu, dokładnie go zbada, aby sprawdzić, czy nie występują oznaki bólu, urazów lub guzów. Twój weterynarz wykona również badania krwi i moczu, aby sprawdzić, czy nie występują żadne podstawowe problemy zdrowotne. Aby lepiej przyjrzeć się sercu i płucom szczenięcia, można użyć elektrokardiografu lub wykonać prześwietlenie klatki piersiowej. 

  W zależności od tego, co znajdzie, weterynarz może również zasugerować wykonanie USG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Aby pomóc weterynarzowi w postawieniu trafnej diagnozy, pamiętaj, aby poinformować go o wszelkich lekach przyjmowanych przez psa oraz podać szczegółowe informacje na temat jego diety i stylu życia. Nie zapomnij wspomnieć o wszelkich innych objawach lub zmianach, które zauważyłeś u swojego futrzanego przyjaciela.

  Rozważania po diagnozie

  W zależności od diagnozy weterynarza plan opieki nad psem będzie się różnić. Niektóre schorzenia mogą ulec poprawie po leczeniu i pozwolić Twojemu psu na powrót do normalnego poziomu aktywności, podczas gdy inne, takie jak choroby serca, mogą wymagać dostosowania rutyny ćwiczeń przez całe życie. 

  Kontrolowanie wagi psa może być trudne, jeśli ma on ograniczenia w wykonywaniu ćwiczeń, ale niezwykle ważne jest utrzymanie jego prawidłowej wagi. Twój weterynarz może zalecić specjalną dietę lub karmę kontrolującą wagę psa. 

  Prawidłowe odżywianie jest również ważne dla utrzymania poziomu energii, dlatego porozmawiaj ze swoim weterynarzem o tym, jaki rodzaj karmy będzie najlepszy dla Twojego psa, nawet jeśli nie wymaga on specjalnej diety opartej na stanie zdrowia.

  Przeczytaj także: Jakie są najważniejsze witaminy dla psów?

  Utrzymaj energię swojego psa dzięki Aqualapce

  Wszyscy chcemy, aby nasi futrzani przyjaciele byli zdrowi i aktywni, prawda? W końcu energiczny pies to szczęśliwy pies.

  Właśnie dlatego potrzebujesz napoju energetycznego Aqualapka – najlepszego rozwiązania dla właścicieli psów, którzy chcą, aby ich szczenięta były aktywne i pełne życia.

  Dzięki pysznym smakom, takim jak kurczak, bekon i mleko, ta woda energetyczna jest idealna dla psów wszystkich ras i rozmiarów.

  Napój energetyczny Aqualapka zawiera specjalnie opracowane niezbędne witaminy, takie jak B12, B1, B2 i B6. Witaminy te pomagają utrzymać poziom energii psa, przywracając mu apetyt i utrzymując metabolizm. Daj swojemu pupilowi ​​zastrzyk energii, na jaki zasługuje, dzięki wodzie energetycznej Aqualapka !