Skip to main content

Jak wiadomo pies to nie kot i niekoniecznie lubi chodzić własnymi drogami. O ile koty cenią sobie swoją niezależność i nie zawsze potrzebują kontaktu z człowiekiem, o tyle psy są zwierzętami, które najlepiej czują się w towarzystwie swojego właściciela. Idealną sytuacją dla czworonoga jest ta, gdy przez całą dobę ma przy sobie kogoś, przy kim czuje się bezpieczny, kto zapewni mu rozrywkę lub choćby pogłaszcze go od czasu do czasu. Niestety, większość opiekunów zwierząt w ciągu tygodnia, 3/4 dnia spędza poza domem, bo nie każdy ma możliwość wykonywania pracy zdalnie. Nie uda się więc uniknąć pozostawienia zwierzęcia samego w domu, nawet na kilka godzin dziennie. I tu może pojawić się problem, ponieważ pies nie akceptując tego, zaczyna wyć i robi to przez cały dzień, dopóki nie wróci jego pan. Jeśli Twój pupil zachowuje się podobnie, dowiedz się jakie mogą być tego przyczyny oraz w jaki sposób się z tym uporać?

Dlaczego pies wyje, gdy zostaje sam w domu?

Każdy pies jest inny, ma różne potrzeby, inną przeszłość, doświadczenie życiowe i odmiennie reaguje na sytuacje wokół siebie. Niektóre całkiem spokojnie znoszą czas rozłąki, inne niestety nie. Zdarza się, że kiedy zostają same w domu mogą piszczeć, szczekać, skomleć lub wyć, uprzykrzając tym samym życie sąsiadom, których pobyt w domu w czasie dnia staje się nie do zniesienia. Jednak oprócz hałasu, czworonogi mogą wykazywać także inne zachowania destrukcyjne takie jak: niszczenie mebli, poduszek, butów, drapanie drzwi, załatwianie potrzeb fizjologicznych w dziwnych miejscach w mieszkaniu, czy choćby samookaleczanie się poprzez gryzienie skóry i lub zbyt intensywne lizanie łap, po którym pozostają rany. Przyczyn takiego zachowania może być wiele, a najbardziej powszechne to:

Lęk separacyjny jest jednym z najczęstszych powodów wycia psa. Pozostawienie zwierzęcia samego w domu może wywołać u niego silny strach, utratę poczucia bezpieczeństwa oraz niepokój przed tym, co może stać się z nim podczas nieobecności właściciela, zwłaszcza jeśli pies został adoptowany lub niedawno oddzielony od matki i reszty rodzeństwa.

Nuda, a więc brak zajęcia oraz odpowiedniej motywacji do aktywności, gdy zwierzę zostaje samo może sprawić, że będzie ono samodzielnie szukać rozrywki, niszcząc przy okazji różne domowe przedmioty lub drzwi, próbując wydostać się na zewnątrz.

Tęsknota psa za towarzystwem właściciela lub innych zwierząt np. spotykanych podczas spacerów lub znanych mu wcześniej (zanim zwierzę pojawiło się w nowym domu), może być tak silna, że ta kilkugodzinna samotność staje się dla psa na tyle przykra, że zaczyna po prostu wyć, chcąc zwrócić na siebie uwagę i być może szybciej przywołać powrót opiekuna do domu.

Niepewność w obliczu nieznanego mu jeszcze otoczenia, czy też dźwięków dochodzących z zewnątrz (np. pojazdów na ulicy, wyjącej syreny, szczekania innych psów), zwłaszcza w przypadku, gdy pies od niedawna ma nowy dom, może powodować niepokój i wówczas zwierzę zacznie odpowiadać we właściwy sobie sposób, począwszy od popiskiwania, po wycie i głośne szczekanie.

Niedosyt potrzeb codziennego funkcjonowania psa to kolejna przyczyna, która powoduje u niego takie zachowanie. Jeśli zwierzę przebywało wcześniej wśród innych psów z hodowli lub w schronisku i miało możliwość spędzania wspólnie z nimi wolnego czasu na świeżym powietrzu, doświadczając przy tym dużo ruchu i zabawy, a teraz nie ma takiej możliwości i w dodatku jest skazane na izolację, po prostu okazuje swój sprzeciw.

Uwarunkowania z przeszłości – jeśli pies był kiedyś “przekupywany” przez opiekuna, kiedy wydawał głośne dźwięki, aby tego zaprzestał, traktuje wycie jako pretekst do otrzymania prezentu. Smakołyk będzie wówczas dla niego nagrodą za powstrzymanie się od wycia, a nauczony doświadczeniem wie, że im częściej i głośniej wyje, tym więcej dostanie. Dlatego właśnie należy oduczyć go takiego nawyku.

Nieprzyzwyczajenie psa do aktualnego życia – psy potrzebują czasu, aby oswoić się zarówno z nowym, nieznanym otoczeniem, jak również z przebywaniem samemu w domu, szczególnie jeśli zwierzę jest jeszcze młode lub niedawno adoptowane. Należy okazać psu cierpliwość i stopniowo przyzwyczajać go do nowych warunków.

 

Oto kilka sprawdzonych metod, aby pies spędził spokojnie sam w domu przynajmniej 8 godzin:

  1. Trening samotności – stopniowo przyzwyczajaj psa do pozostawania samemu w domu, zaczynając od krótkich przerw w kontakcie z człowiekiem, stopniowo je wydłużając. Nagradzaj go za spokojne zachowanie, gdy jest sam, a nie wtedy, kiedy wyje, aby przestał.
  2. Zapewnij psu odpowiednie warunki – upewnij się, że dom jest bezpieczny i przyjazny dla psa. Usuń potencjalne zagrożenia, takie jak małe przedmioty, zabawki, elementy dekoracyjne czy inne obiekty które pies mógłby połknąć lub które mogłyby stanowić zagrożenie dla jego zdrowia. Schowaj wszelkie substancje toksyczne, detergenty, środki czystości czy rośliny trujące, tak by stały się niedostępne dla niego. Zatrucie bowiem może być poważnym zagrożeniem nie tylko zdrowia, ale i czworonoga. Należy zatem zachować szczególną ostrożność, aby samotny pobyt w mieszkaniu nie stał się dla psa traumatyczny.
  3. Stwórz strefę komfortu dla psa, w której będzie czuł się bezpiecznie. Może być to wygodne miejsce do odpoczynku, czyli legowisko, wyłożone jego ulubioną kołdrą, kocykiem lub poduszką, a w nim połóż ulubione psie zabawki. Zapewnij mu również dostęp do świeżej wody i jedzenia.
  4. Zabawki i gry pozostawione psu z myślą o zapewnieniu mu rozrywki i aktywności umysłowej to bardzo dobry pomysł. Wtedy z pewnością czas oczekiwania na opiekuna nie będzie się dłużył. Dla niektórych psów kilkugodzinne czekanie na właściciela może być naprawdę frustrujące. Dodatkowo, można zostawić mu też zabawki wypełnione przysmakami. Będą one szczególnie atrakcyjne i absorbujące psa znacznie dłużej niż te zwykłe.
  5. Muzyka, radio lub TV – jest również ciekawym rozwiązaniem, jeśli pies wykazuje lęk, gdy nie słyszy ludzkiego głosu. Włączanie spokojnej muzyki, radia lub programów telewizyjnych może dać psu odczucie, że nie jest sam, że ma towarzystwo człowieka, a tym samym jest bezpieczny.
  6. Aktywność, spacer, zabawa z psem przed wyjściem z domu przyczynią się do zmniejszenia poziomu jego napięcia i stresu. Zmęczony wysiłkiem fizycznym powinien być bardziej skłonny do spokojnego odpoczynku podczas Twojej nieobecności. Takie ćwiczenia możesz powtarzać do czasu, aż pies nauczy się, że pozostawienie go samego w domu nie jest tak straszne, że jest bezpieczny, a nawet pełni rolę pana domu, więc po intensywnym wysiłku fizycznym może spokojnie odpocząć.
  7. Zapach opiekuna – czasami pupilowi wystarczy nawet to, że czuje obecność swojego pana, nawet jeśli go nie widzi. Zapach daje mu namiastkę jego obecności. Pozostaw jakąś swoją rzecz lub ubranie np. koszulkę w miejscu, gdzie przebywa pies, a na pewno pomoże mu się uspokoić.
  8. Nie stosuj kar lecz edukuj – ponieważ w zachowaniu psa nie ma złej woli. Zwierzę jedynie wyraża swoje emocje i komunikuje potrzeby. Okaż psu tyle cierpliwości, ile trzeba, na bieżąco tłumacząc mu co jest właściwe, a czego nie powinien robić. Przyjacielskie podejście do Twojego pupila powinno odnieść pozytywny skutek.
  9. Skorzystaj z pomocy behawiorysty, jeśli Twoje wysiłki nie przynoszą efektów, a pies nadal przejawia objawy stresu, wyje i niszczy wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego wzroku. Specjalista od zwierzęcych zachowań z pewnością pomoże opracować spersonalizowany plan radzenia sobie z problemem. Pomocne będzie również zamontowanie kamery w mieszkaniu, która zarejestruje co robi pies, kiedy zostaje sam w domu. Analiza jego zachowań z pewnością pokaże jaką strategię należy zastosować, aby pies przestał się bać.
  10. Suplementy na uspokojenie dla zwierząt są opcją, którą również warto wziąć pod uwagę. Oczywiście, zawsze należy wcześniej skonsultować się z weterynarzem i potwierdzić, czy nie ma przeciwwskazań do podawania ich zwierzęciu. Najlepiej wybrać te, które są całkowicie naturalne, zostały przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, a zawartość pojedynczego opakowania jest ściśle dostosowana do ogólnych zaleceń weterynaryjnych. Rynek oferuje szeroki wachlarz takich specyfików, ale nie każdy z nich to dobry wybór. Na szczęście istnieją napoje dla psów Aqualapka, które skutecznie pomogą psu pozbyć się lęku. Napój na uspokojenie Aqualapka zapewni mu odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu. Bez obaw możesz podawać go swojemu pupilowi.

Zrozumienie potrzeb i zachowań zwierzęcia jest bardzo ważne, gdyż pomoże wybrać właściwą metodę, aby wspólnie z czworonogiem uporać się z jego problemem. Dzięki odpowiednim zabiegom i cierpliwości możesz sprawić, że czas kiedy pies zostaje sam w domu, będzie dla niego mniej stresujący i bardziej komfortowy. Mając na względzie zarówno psi dobrostan jak również ludzi z jego otoczenia, należy zadbać by jak najszybciej pokonał lęk, przestał się nudzić, a oczekiwanie na swojego opiekuna stało się przyjemnością. Niech poczuje się Panem domu! W końcu, gdy nie ma właściciela On tu rządzi!