Chcąc stać się właścicielem czworonoga należy odpowiednio wcześniej zaplanować jego pobyt w domu, biorąc pod uwagę psie potrzeby w zależności od wieku, rasy czy stanu zdrowia. Jak wiadomo, dwie najważniejsze z nich to: dach nad głową i pełny brzuszek.
Małe AGD dla zwierząt, czyli wyposażenie psiej stołówki
Właściwa adaptacja “psiego kącika” jest niezwykle istotna, aby pies dobrze czuł się w Twoim domu. Przede wszystkim wybierz spokojne miejsce, w którym zwierzak będzie mógł się skupić na konsumpcji i umieść tam jego miski. Dla zachowania czystości warto zastosować gumową podkładkę, która zapobiegnie ich przemieszczaniu się w czasie jedzenia i zabrudzeniu podłogi. Pamiętaj, że każdy pies lubi mieć coś swojego i nie zaakceptuje tego, że inne zwierzę będzie korzystać z jego “talerza”, a więc ile zwierząt, tyle misek (razy dwa), oddzielnie na picie i jedzenie.
Jaką miskę wybrać dla psa?
Niejeden właściciel czworonoga traktuje psią miskę jako element wyposażenia mieszkania, kierując się przy zakupie wzornictwem i kolorystyką, tak by pasowała do wnętrza. Psia perspektywa wygląda zupełnie inaczej. One też mają swoje preferencje co do przedmiotów, z których korzystają, ale dla psa przede wszystkim liczy się komfort użytkowania. Miska musi być czysta, wygodna, dostosowana do wielkości psa, rozmiaru pyszczka, długości uszu i łapek, wolna od zapachu plastiku czy posmaku metalu.
Jakie są rodzaje misek dla psów?
Wybierając miskę powinno się wziąć pod uwagę:
Materiał, z jakiego wykonana jest miska dla psa
Miski plastikowe kuszą niższą ceną i pięknym, kolorowym wzornictwem, ale plastik powinien być dobrej jakości, aby pies gonie pogryzł. W przeciwnym razie może się skaleczyć, a drobinki plastiku mogą się dostać do jego organizmu, stanowiąc zagrożenie dla zdrowia. Plastikowa miska musi być wytrzymała, szczególnie jeśli będzie z niej korzystał silny pies o dużych gabarytach i szczenięta, które lubią zabawę i wszystko gryzą.
Miski ze stali nierdzewnej są praktyczne w utrzymaniu, łatwo można je wyczyścić i zdezynfekować. Cięższe niż plastikowe, a więc posiadają większą stabilność podczas jedzenia. Wadą może być to, że stal czasem zmienia smak wody na metaliczny i nie każdy pies to zaakceptuje. Poza tym, taka miska nie jest wskazana dla lękliwych psów, ponieważ jeśli podczas jedzenia karmy jej kawałki obiją się o brzegi miski, ścianę czy meble, wyda ona głośne dźwięki, a wówczas pies może się jej przestraszyć.
Miski silikonowe są lekkie, składanie, łatwe w czyszczeniu i całkowicie bezpieczne, więc idealne, by zabrać je ze sobą na wspólne wyjście. Niestety, przez swoją lekkość nie bardzo nadają się do zastosowania w pomieszczeniach, ponieważ pies może je przewrócić, a w rezultacie cała zawartość miski znajdzie się na podłodze.
Miski ceramiczne i szklane stanowią alternatywę dla wszystkich powyżej wymienionych. Są droższe, ale warto postawić na jakość. Wyróżniają się eleganckim wykonaniem, nie uczulają i nie zmieniają posmaku wody, można je łatwo umyć i są ciche, więc żaden pies nie przestraszy się hałasu. Ich wadą jest niestety kruchość, dlatego trzeba uważać, by nie zostały rozbite.
Dopasowanie rozmiaru miski do psa
Pojemnościowo miska powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb psa, czyli: dla psów miniaturowych wystarczą miski o pojemności 0,4 l, dla psów małych ras: ok. 0,7 l – 0,9 l, duże psy potrzebują misek: ok. 1l – 2,8 l, a z kolei psy olbrzymy: o pojemności 2,9 l i większych.
Funkcjonalność miski
Miski dla psów z długimi uszami zostały specjalnie wyprofilowane dla posiadaczy długich uszu. Są wyższe od standardowych, umieszczone na stojaku i mają zwężone brzegi, dzięki czemu czworonogi nie pobrudzą sobie uszu, jak w przypadku tradycyjnych misek.
Miski podróżne są lekkie, składane, można zabrać je ze sobą na spacer i w każdej chwili rozłożyć, by napoić pupila. Wykonane z silikonu lub z tworzywa PEVA, które nie przepuszcza wody i nie wchłania zapachów. Można je nabyć również razem z butelką, jako zestaw 2 w 1.
Miski podgrzewane są idealne na zimę, gdy pies spędza dużo czasu w ogrodzie. Dzięki funkcji podgrzewania, może spożywać ciepły posiłek lub napić się ogrzanego napoju, kiedy na zewnątrz jest naprawdę zimno.
Miski chłodzące przeznaczone są do stosowania w upalne dni. Zawierają one chłodzący wkład, który ma za zadanie obniżyć temperaturę wody lub pokarmu, aby na dłużej zachowały świeżość.
Miski niekapki to opcja dla bardzo ruchliwych piesków. Dzięki temu, że na spodzie zastosowano gumową obręcz, miska nie przemieszcza się, ułatwiając im konsumpcję.
Miski automatyczne to propozycja dla psów, które pozostają na dłużej same w domu. Mają za zadanie dozować pokarm w zależności od potrzeb. Mogą być zaopatrzone w komorę na lód, przez co jedzenie nie traci świeżości.
Miski spowalniające jedzenie są dobrym rozwiązaniem dla psich łakomczuchów, bo szybkie spożywanie posiłków nie służy zdrowiu. Wyposażone są w wypustki, dzięki którym ten proces zostanie spowolniony, a zwierzak nie będzie łapczywie połykał całych kawałków karmy.
Przeczytaj także: Pies sam w domu – co zrobić, aby przestał wyć? Sposoby na pokonanie strachu i nudy
Czy lepsze są miski stojące na podłodze, czy na stojaku?
Dla szczeniąt, psów małych i średnich lepsze będą miski stojące, gdyż są niższe i łatwiej będzie im się napić czy pobrać z nich pokarm. Z kolei dla psich seniorów oraz większych ras, weterynarze zalecają miski na stojaku, aby nie nadwyrężały stawów lub kręgosłupa, podobnie jeśli chodzi o psy długouche, by nie szorowały nimi po podłodze.
Aby jednak miska spełniła swoją funkcję trzeba ją napełnić! Nie zapominaj o bieżącym uzupełnianiu jej świeżą wodą lub pełnymi witamin napojami Aqualapka! Stanowią one idealne uzupełnienie kuracji nawadniającej. W ofercie dostępne są napoje na uspokojenie, na trawienie, dentystyczne lub energetyczne (które wzmocnią czworonogi po wyczerpującym spacerze). Warto wypróbować każdy z nich, bo ile psiaków, tyle potrzeb.